reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy wiesz na co zwrócić uwagę rozmawiając z architektem o budowie domu?

Czy wiesz na co zwrócić uwagę rozmawiając z architektem o budowie domu?

Marzysz o własnym domu z ogrodem? Opracowanie projektu budowlanego najlepiej zlecić uprawnionemu architektowi i skonsultować z nim swoje pomysły oraz oczekiwania. Oto kilka najważniejszych kwestii, które powinieneś poruszyć w rozmowie z architektem.

Zanim zlecisz architektowi opracowanie projektu budowlanego, powinieneś uzyskać w urzędzie gminy decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz plan swojej działki i układ kabli i rurociągów.

Koniecznie poinformuj architekta: ile osób liczy twoja rodzina i czy przewidujesz jej powiększenie, ile pieniędzy masz zamiar przeznaczyć na projekt i budowę, jakie pomieszczenia chcesz mieć w domu (może będzie ci potrzebny magazyn, poczekalnia, warsztat, pracownia itp.).

Poinformuj go jaki chcesz mieć metraż swoich pomieszczeń. Pamiętaj, że im większy, tym większe koszty ogrzewania, remontu itp. dlatego jeśli masz kłopot z ocenieniem, jaki metraż będzie wystarczający na twoje potrzeby, skonsultuj to z architektem.

Koniecznie omów sprawę schodów, pieter i podwyższeń, zwłaszcza gdy w twoim domu zamieszkają małe dzieci lub osoby starsze albo niepełnosprawne - schody, progi i podwyższenia mogą być niewygodne lub niebezpieczne. Architekt doradzi ci jak optymalnie rozplanować układ pomieszczeń. Zadbaj o to, żeby wszystkie niezbędne pomieszczenia tj. łazienka, kuchnia, salon, co najmniej jedna sypialnia znajdowały się na parterze.

Poproś architekta o katalog z jego własnymi projektami, wybierz rozwiązania, które najbardziej ci się podobają i omów z architektem, czy byłyby one możliwe w twoim domu. Praktycznie każdy architekt korzysta obecnie z programów graficznych, które umożliwiają oglądanie projektowanego domu od zewnątrz i w środku oraz dokonywanie szybkich zmian w projekcie. Nie musisz zatem obawiać się, że niczego nie zrozumiesz z rysunków technicznych architekta:)

Wysłuchaj sugestii architekta być może warto coś ulepszyć bądź z czegoś zrezygnować. Nie warto za wszelką cenę upierać się przy swoich pomysłach, bo czasami z technicznych lub prawnych przyczyn nie da się ich zrealizować - może np. okazać się, że działka jest za mała lub leży w nieodpowiednim miejscu. Nie warto jednak we wszystkim zawierzać danemu architektowi, może okazać się, że naciąga cię na niepotrzebne i kosztowne rozwiązania, dlatego najlepiej skonsultować swoje pomysły z kilkoma projektantami. Nie wymagaj jednak cudów - architekt jest przede wszystkim związany przepisami i warunkami określonymi w decyzji wydanej przez urząd gminy, a dopiero później twoimi pomysłami.

Architektowi zleć: opracowanie pełnej dokumentacji obejmującej projekt architektoniczny, konstrukcję oraz wszystkie instalacje. Koniecznie zażądaj kosztorysu czyli zestawienia wszelkich niezbędnych materiałów oraz robót z orientacyjnymi cenami. Będzie to pomocne w rozmowach z firmami budowlanymi i instalatorskimi.

Zawrzyj z projektantem pisemną umowę w której określ koniecznie co zlecasz do zaprojektowania, termin oddania projektu oraz wysokość honorarium. Możesz poprosić architekta o autorski nadzór nad budową oraz o załatwianiem potrzebnych zezwoleń.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama