reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

W domach energooszczędnych podstawowym elementem całej konstrukcji są okna. Okna w domach energooszczędnych powinny być bardzo skrupulatnie zamontowane i wykonane z materiałów dobrej jakości. Zobacz poradnik, jak zamontować okno energooszczędne.

Współczynnik przenikania ciepła – dom energooszczędny

Współczynnik przenikania ciepła – stanowi inaczej wypadkową współczynników przenikania szyb oraz ram, co oznacza, że ich izolacyjność jest niekorzystna, w porównaniu np. do izolacyjność zestawów szybowych.

Okna energooszczędne to takie, których współczynnik przenikania ciepła U nie przekracza 1,3 W/(m²K). Co oznacza, że im mniejszy jest współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej.

Aby uzyskać powyżej opisany efekt, należy zamontować w domu:
- szerokie profile okienne,
- zestaw trzyszybowy.

Gdzie najlepiej zamontować okna

Eksperci ds. budowlanych zalecają, aby okna zostały umieszczone przy zewnętrznej krawędzi muru. W domach energooszczędnych – o grubości izolacji około 15 cm – warto wysunąć okna z całej grubości muru. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne, ponieważ przyczynia się ono do zwiększenia współczynnika przenikania ciepła.

Zobacz także: Czy okna aluminiowe to dobry wybór?

Warto pamiętać o tym, że najkorzystniej jest zamontować okna jeszcze na etapie stanu surowego, czyli przed nałożeniem tynków, przed wybudowaniem ścian. Z tego też powodu – zdaniem ekspertów, w momencie, kiedy okna są już zamontowane, uzyskuje się etap stanu surowego zamkniętego. W związku z tym, warto pamiętać o tym, żeby regularnie należy wietrzyć wszystkie pomieszczenia albo w razie potrzeby je ogrzewać.

Jak prawidłowo zamontować okna

Aby okna mogły prawidłowo funkcjonować należy je solidnie zamontować. Aby osadzenie okna był stabilne, trzeba w tym celu dobrze je podeprzeć od dołu ramę ościeżnicy. Eksperci zalecają, aby zastosować tzn. konsole – złożone z szyny i wspornika wysokości, o długości od około 5 do 15 cm. Należy także zastosować do zamontowania okna wsporniki boczne – które podobnie jak konsole są dostępne w trzech wymiarach: 5,10,15. Do montażu okien są potrzebne także dodatkowe elementy tj. łączniki mocujące np. śruby, łączniki betonu.

Porą letnią w budynku energooszczędnym, zaleca się przeprowadzić montaż rolet zewnętrznych lub też żaluzji na oknach. To znakomite rozwiązanie, by chronić pomieszczenia domu przed ich podgrzewaniem się.

Zaleca się, aby w budynku energooszczędnym umieszczać wszelkiego rodzaju przeszklenia od strony południowej elewacji. Okna powinny chronić budynek przed utratą ciepła. Aby zapewnić taką ochronę, należy w tym celu przeprowadzić prawidłowy montaż. To podstawowy element całej konstrukcji domu energooszczędnego.

Zobacz również: Jakich błędów należy się wystrzegać przy montażu okien połaciowych?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aby okna energooszczędne mogły prawidłowo funkcjonować należy je solidnie zamontować.
Aby okna energooszczędne mogły prawidłowo funkcjonować należy je solidnie zamontować.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama