REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zapewnić oddychanie elewacji?

Paweł Nawrocki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zagadnienie związane z „oddychaniem” ścian jest zagadnieniem ściśle związanym z innymi aspektami sztuki budowlanej. Jednym z nich jest właściwe ocieplenie ścian budynku.

Jakie materiały narażone są na zawilgocenia?

REKLAMA

W czasie układania warstw pod względem wytrzymałościowym, termicznym należy również pamiętać o zróżnicowaniu materiałów pod kątem paroizolacyjności. Statystyki wskazują, że na największe zagrożenie z powodu zawilgocenie narażone są budynki zbudowane z materiałów termicznych wykorzystujące wełnę mineralną oraz elementów konstrukcyjnych wykonanych z materiałów o dużej nasiąkliwości, takich jak beton komórkowy.

Paroprzepuszczalność

Zawilgocenie jest związane z kondensacją pary wodnej na skutek interakcji takich czynników jak temperatura, wilgotność powietrza oraz ciśnienie. W odniesieniu do izolacji termicznej materiały budowlane takie jak: wełna mineralna, tynki zewnętrzne oraz farby powinny charakteryzować się dobrą paroprzepuszczalnością, która umożliwi odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz.

Taki stan rzeczy mogą skutecznie poprawić działania mające na celu użycie tynków wysokoprzepuszczalnych lub pustaki wentylacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Nakładanie tynku

Zastosowanie tych materiałów uniemożliwia wykraplanie się wody na skutek działania niskiej temperatury poniżej punktu rosy. Ogólna zasada jest taka, że należy dążyć do stosowania materiałów o dużym oporze dyfuzyjnym wewnątrz budynku a materiały porowate i charakteryzujące się wysoką ochroną termiczną na zewnątrz budynku. Prawidłowość wykonania przegrody można przewidzieć na etapie obliczeń. Obliczenia dotyczą określenia poziomu odporności przegrody na utratę ciepła oraz m.in. rozkład temperatury dający wgląd w przekrój ściany, w którym wystąpi wykraplanie wody.

Najlepiej, jeśli jest to miejsce izolacji, np.: styropianowej, gdyż w takiej warstwie nie ma wilgoci, która mogłaby się skroplić.

Reasumując przegroda powinna wyglądać następująco (licząc od strony zewnętrznej): ściana osłonowa, szczelina dylatacyjna(opcjonalnie), izolacja termiczna, ściana nośna, tynk cementowo-wapienny.

Czytaj także: Mostki termiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA