REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak budować energooszczędnie?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Energooszczędność oznacza po pierwsze ograniczenie negatywnego wpływu użytkowania domu na środowisko, po drugie oszczędności wynikające z obniżenia zużycia energii. Aby tak się stało należy jednak dobrze przygotować projekt domu oraz używać dobrej jakości materiałów budowlanych fot. Schüco
Energooszczędność oznacza po pierwsze ograniczenie negatywnego wpływu użytkowania domu na środowisko, po drugie oszczędności wynikające z obniżenia zużycia energii. Aby tak się stało należy jednak dobrze przygotować projekt domu oraz używać dobrej jakości materiałów budowlanych fot. Schüco
Schüco
Schüco

REKLAMA

REKLAMA

Energooszczędność oznacza po pierwsze ograniczenie negatywnego wpływu użytkowania domu na środowisko, po drugie oszczędności wynikające z obniżenia zużycia energii. Aby tak się stało należy jednak dobrze przygotować projekt domu oraz używać dobrej jakości materiałów budowlanych przy budowie. Konieczny jest też przemyślany dobór dostępnych rozwiązań energooszczędnych.

Mądre ogrzewanie

Energooszczędny dom to taki, w którym ilość energii cieplnej potrzebnej do jego użytkowania, utrzymuje się w miarę na niskim poziomie. Aby to osiągnąć, podczas projektowania powinniście wziąć pod uwagę dwa współczynniki: E oraz U.

REKLAMA

Za pomocą pierwszego wskaźnika E można ustalić ile będziecie potrzebować energii podczas sezonu grzewczego (czyli zimą). Współczynnik U natomiast określa przenikanie ciepła. Zasadniczy wpływ na stworzenie energooszczędnego domu ma izolacja. Mianowicie, pokrywając ściany izolacją termiczną, stosujcie grubsze warstwy niż jest zalecane w przepisach. Dzięki temu będziecie mieli naprawdę gwarancję nieprzepuszczalności.

Na etapie projektu

REKLAMA

Sami domu raczej nie stawiacie, tak więc obowiązek utworzenia domu energooszczędnego spoczywa głównie na projektancie, z którym musicie konsultować wszelkie sprawy. W umowie, którą będziecie z nim zawierać, warto dodać poniższą klauzulę:

1) projektant zobowiązuje się do wypełnienia wymagań rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych (Oz. U. nr 75, poz. 690);
2) projektant zobowiązuje się do zgodności formy opracowania i zakresu dokumentacji z wymaganiami rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z 3 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego zakresu I formy projektu budowlanego (Dz. U. nr 140, poz. 906);
3) projektant zobowiązuje się do zapewnienia, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób mających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności.

Zobacz także: Energooszczędny dom w krótkim czasie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc matki natury

Spory udział w ogrzewaniu bez nakładu finansowego, niesie energia słoneczna. Podczas projektowania domu warto rozpatrzyć możliwość usadowienia budynku zgodnie z kierunkami północ – południe. Strona południowa posiada większy dostęp do światła naturalnego.

REKLAMA

Dlatego warto po tej stronie ulokować pokoje, w których najczęściej będziecie przebywać. Rozmieszczenie okien również jest dość istotne (z racji akumulacji ciepła). Północna część, skąpo obdarzona ciepłem niech posiada możliwie najmniejsze okna. Południowa część budynku powinna stanowić „domowy kolektor słoneczny” wykorzystując przeszklone powierzchnie.

Oczywiście, równie korzystne jest założenie oryginalnych kolektorów, jednak wiążą się one z dodatkowym nakładem pieniężnym. Zalecane są osobom, które chcą korzystać z dobroci natury, a nie mogą, bądź nie chcą zmieniać usytuowania budynku na posiadłości. Wiadomo, może wiązać się to z niedostatecznym komfortem mieszkania, a przecież nie o to chodzi.

Aby uniknąć pleśni

Inną metodą zapobiegającą „uciekaniu” ciepła, jest montaż szczelnych okien plastikowych. Przy ich wyborze warto zainwestować w specjalne nawiewniki. Otóż okna plastikowe, mimo bardzo dobrej szczelności, mają podstawową wadę – założone w kuchni i łazience, mogą doprowadzić do powstawania pleśni i grzybów. Właśnie z racji tej szczelności i braku „wylotu” dla wilgoci. 

Zobacz także: Jakie okno wybrać?

Posiadanie nawiewników rozwiąże ten problem.

Dom pasywny

Coraz większą popularnością cieszy się budowa, tzw. domów pasywnych, których zapotrzebowanie na energię jest wyjątkowo niskie. Może być nawet ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach. Przyczynę takiego wyniku stanowią bardzo dobre parametry izolacyjne, dzięki którym stosowanie dodatkowego systemu ogrzewania często okazuje się zbędne. Przedsięwzięcie związane z projektem domu pasywnego należy jednak do dość trudnych zarówno dla architekta i wykonawcy, jak inwestora (oraz jego portfela).

Zobacz także: Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

Niemniej jednak, domy pasywne zaczynają budzić coraz większe zainteresowanie inwestorów. Dzięki temu, już w niedługim czasie może się okazać, że będą stanowić podstawową formę domu energooszczędnego. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA