reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?

Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?

Okna w domu energooszczędnym stanowią główny element całej konstrukcji. Powietrze, które przechodzi przez okna wpływa na całokształt bilansu w budynku energooszczędnym. Dlatego też, warto zadbać o odpowiednie usytuowanie okna w ścianie, jak i o optymalny montaż.

Odpowiednie usytuowanie okna w ścianie

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie okien w całości w warstwie izolacji. Co oznacza, że im dalej okno jest wysunięte, tym mniejsze będą straty ciepła, a przy tym lepsze będzie oświetlenie poszczególnych pomieszczeń w budynku. Nadto, wykorzystując tego typu rozwiązanie, duża ilość energii przedostanie się do środka, co przyczyni się znacząco do poprawy bilansu energetycznego.

Propozycje usytuowania okna w ścianie

1. Ściany dwuwarstwowe, okna zamieszczone powinny znajdować się w warstwie izolacji. Ościeże powinny mieć taką samą temperaturę, jak powietrze w poszczególnych pomieszczeniach. W związku z tym, temperatura w pomieszczeniu utrzymana będzie na tym samym poziomie, również w okolicy okien. Grubość muru to 24 cm, a ocieplenia 15 cm,
2. Ściana dwuwarstwowa, okna w połowie wysunięte w warstwę izolacji, mur o grubości 24 cm, ocieplenie 15 cm,
3. Ściana dwuwarstwowa, okna znajdują się przy zewnętrznej krawędzi muru. Natomiast styk z ościeżnicą jest osłonięty węgarkiem. Grubość muru wynosi 24 cm, natomiast ocieplenie 15 cm,
4. Ściana trójwarstwowa, gdzie okna znajdują się w warstwie izolacji, są przy tym maksymalnie odsunięte od lica muru. Grubość muru wynosi 24 cm, ocieplenia 10 cm, a ściany osłonowej 12 cm,

Zobacz także: Czy opłaca się zainwestować w dom energooszczędny

Współczynnik przenikania ciepła – okna energooszczędne

Okna energooszczędne charakteryzują się przede wszystkim tym, że współczynnik przenikania ciepła „U” nie przekracza 1,3 W/(m²K).

Im niższy współczynnik przenikania, tym lepiej. Okna najbardziej energooszczędne charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła „U” nawet do 0,4 W/(m²K).

Należy także wspomnieć o tym, że wysunięcie okna do połowy, w warstwę ocieplenia może przyczynić się do tego, że całe ościeże pozostaną ciepłe. Natomiast bezpośrednio przy ościeżnicy strefa pozostanie chłodniejsza i wyniesie od 2 do 3ºC. Warto również zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie jest najkorzystniejsze w budynkach, ponieważ przyczynia się do zwiększenia zysków cieplnych.

Zobacz także: Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

Należy wskazać, iż w budynku energooszczędnym zapotrzebowanie na energię wynosi do 70 kWh/ (m²rok). Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, ponieważ nie wiąże się ono z dużymi nakładami finansowymi. Nadto, wydatki związane z wybudowaniem takiego domu mieszczą się w rozsądnych granicach. W tego typu budownictwie, zaleca się montaż okna „super ciepłego” tzn. o optymalnym, profesjonalnym montażu oraz o dobrej izolacyjności.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Okna w domu energooszczędnym stanowią główny element całej konstrukcji. Powietrze, które przechodzi przez okna wpływa na całokształt bilansu w budynku energooszczędnym
Okna w domu energooszczędnym stanowią główny element całej konstrukcji. Powietrze, które przechodzi przez okna wpływa na całokształt bilansu w budynku energooszczędnym

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama