reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak stworzyć solidną podłogę?

Jak stworzyć solidną podłogę?

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, w celu stworzenia solidnej, praktycznej podłogi jest zbrojona betonowa płyta, która jest położona na warstwie chudego betonu. Aby wykonać solidne podłoże, należy stworzyć odpowiednio zbudowaną strefę oparcia nadproża – zbudowaną z różnych warstw.

Strefa oparcia nadproża składa się z następujących elementów:
1. strefa poparcia – ułożona z około od 2 do 3 warstw cegieł ceramicznych, silikatowych lub poduszki z betonu,
2. warstwa ułożona z bloczków lub pustaków ściennych,
3. nadproże wykonane na budowie lub prefabrykowane,
4. strefa zbudowana z nadmurówki – ułożona jest ona na prefabrykowanych nadprożach, zespolonych ze sobą. Układa się ją także dla wyrównania, kiedy to powierzchnia znajdująca się najwyżej nie łączy się z murowymi elementami.

Zaleca się, aby nadproże opierało się na solidnie wykonanym podłożu. W związku z tym, należy pamiętać o tym, że długie belki – o dużym ciężarze – nie powinny znajdować się bezpośrednio na murze. Czasami zdarza się też tak, że nadproże położone jest na specjalnych żelbetowych słupach lub na filtrach, które w całości zostały wybudowane z murowanych cegieł. Zazwyczaj tego typu konstrukcje, wykorzystuje się w garażach – które są wykonywane z słabych elementów. A przy tym, fragmenty ściany – podpierające belkę – są tak niewielkie, że pod znacznym obciążeniem mogą przyczynić się do pękania ścian.

Najbardziej znanym sposobem wykonania podłogi jest zbrojona betonowa płyta, ułożona na warstwie chudego betonu. Warto wykonać ją z okładziny gresowej albo umalować ją specjalną farbą do betonu. Można także w tym celu zastosować beton o zwiększonej odporności na wszelkiego rodzaju ścierania.

Warto pamiętać o tym, że do rozwiązania opisanego powyżej nie jest potrzebna izolacja termiczna. Natomiast powinno się zastosować płytę izolacyjną przeciwwilgociową. Płyta ta ma na celu chronić przed podsiąkaniem wody gruntowej.

Podsumowując powyższe zagadnienie, należy także zwrócić uwagę na różne zmiany, które można zastosować przy budowaniu podłogi. Zaleca się, aby zamiast betonowej podłogi – wykonać w garażu podsypkę z piasku, a przy tym położyć na nią kostkę brukową.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Natomiast, jeszcze bardziej praktycznym rozwiązaniem od betonowej podłogi jest ażurowa płyta betonowa. Zaletą takiej płyty jest to, że zanieczyszczona woda może swobodnie spływać z kół poprzez otwory do piasku płożonego poniżej płyt. Tego typu rozwiązanie chroni przed gromadzeniem się brudu na powietrzni.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama