reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy można zmienić kąt nachylenia dachu?

Czy można zmienić kąt nachylenia dachu?

Zanim zdecydujesz się kupić gotowy projekt domu, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Kąt nachylenia dachu w wybranym przez ciebie projekcie domu musi spełnić określone warunki wymagane przez gminę. Jeżeli, nie spełnisz ich – to nie otrzymasz zezwolenia na budowę. Sprawdź, czy można zmienić kąt nachylenia dachu w projekcie gotowym?

Standardy dotyczące kąta nachylenia dachu

Na ogół kąt nachylenia dachu powinien wynosi od 30º do 45º. Jest to istotna kwestia. Bowiem, jeżeli nie dostosujemy się to wymagań stawianych przez gminę, nie otrzymamy pozwolenia na budowę domu. Jeśli tego typu rozwiązanie nie odpowiada inwestorom z wielu przyczyn, np. z powodu zmiany wyglądu domu, należy pomyśleć o innej działce. Dom ma służyć na wiele lat, dlatego też warto przed zakupem działki uzyskać informacje na temat panujących standardów w danej gminie.

Możliwości związane ze zmianą kąta nachylenia dachu

Jeśli, zdecydujemy się na zmianę kąta nachylenia dachu, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wygląd domu zmieni się. Na ogół okazuje się, że w domach parterowych bez użytkowego poddasza są małe kąty nachylenia dachu. Z reguły wynosi on od 20º do 25º. Często projekty tego typu nie spełniają wymagań stawianych przez gminy. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zmiana kąta nachylenia dachu.

Warto pamiętać o tym, iż koszty związane z przebudową kąta nachylenia dachu wyniosłyby około 8 tyś zł. Jednakże, należy wiedzieć o tym, że koszty te mogą ulec zmianie w zależności od wzrostu cen materiałów lub kosztów poniesionych na ekipę budowlaną.

Kto może dokonać zmiany kąta nachylenia dachu

Jedyny wyjściem w sytuacji, kiedy dom został wybudowany niezgodnie z panującymi standardami w danej gminie – jest zmiana kąta nachylenia dachu. Zapewne w takiej sytuacji, zastanawiamy się, do kogo możemy się zwrócić z pomocą. Osobą kompetentną do tego typu zmian jest architekt. Architekt w tym celu musi dostosować cały projekt do standardów lokalnych. Jednakże przed dokonaniem jakichkolwiek zmian w projekcie, musi on najpierw otrzymać zgodę autora projektu.

Zobacz również: Czy warto zdecydować się na montaż dachu wielospadowego?

Komplikacje związane ze zmianą kąta nachylenia dachu

Istotnym problemem związanym ze zmianą kąta nachylenia dachu jest wymóg stworzenia nowej konstrukcji dachu i przeprojektowania poprzedniej konstrukcji. Proponowanych rozwiązań jest kilka, a do najczęstszych z nich należą:
- wydłużenie słupów podtrzymujących wiązary, aby zmienić kąt nachylenia dachu o kilka stopni,
- przeprojektowanie prostej konstrukcji krokwiowej na bardziej skomplikowaną,
- może także okazać się, iż należy od początku przeliczyć obciążenia, a potem powinno się przestawić słupy oraz wykonać dodatkowe wzmocnienia w stropie.

Podsumowują, warto pamiętać o tym, że zanim podejmiemy decyzję o zakupie wybranego projektu wymarzonego domu, należy udać się do gminy w celu zapoznania się z wymaganiami dotyczącymi kąta nachylenia dachu. Dlatego też, zaleca się, aby na początku wybrać odpowiedni kąt nachylenia dachu domu, ponieważ zmiana kąta nachylenia połaci łączy się z licznymi trudnościami – zarówno w sferze estetycznej, jak i konstrukcyjnej.

Zobacz również: Rodzaje dachów

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama