| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy można wprowadzić zmiany w domu po rozpoczęciu budowy?

Czy można wprowadzić zmiany w domu po rozpoczęciu budowy?

Wielu ekspertów twierdzi, iż najprościej wprowadza się zmiany niemalże od razu po rozpoczęciu budowy, a jeszcze łatwiej na etapie projektowania domu. Jednakże zmiany w budowie domu można wprowadzić na innych etapach np. na etapie stanu surowego, czy na etapie stanu surowego zamkniętego.

Zmiany w wentylacji

W domach tradycyjnych znajduje się wentylacja naturalno–grawitacyjna. Jednakże taką wentylacje lepiej zastąpić wentylacją mechaniczną nawiewno – wywiewną z odzyskiem ciepła. Nowoczesna wentylacja ma na celu ograniczenie strat ciepła. W celu zmodernizowania wentylacji w domach na etapie późniejszej budowy, należy pozostawić naturalną wentylację, a przy tym trzeba zamontować automatycznie sterowane nawiewniki.

Można także zastąpić wentylację naturalną mechaniczną nawiewowo – wywiewną z odzyskiem ciepła o sprawności rzędu 70 %. Innym sposobem na zastąpienie wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej jest połączenie wentylacji nawiewno – wywiewnej z gruntownym wymiennikiem ciepła.

Zobacz także: Czy można zmienić kąt nachylenia dachu?

Przegrody – zgodne ze standardowymi projektami

Aby zaoszczędzić ciepło należy wykonać przegrody zgodnie ze standardowymi projektami. Należy w tym celu zwiększyć grubość termoizolacji. Najprościej podwyższyć izolacyjność cieplną ścian dwuwarstwowych – po to by zwiększyć grubość termoizolacji. Szacuje się, iż grubość ocieplenia ścian domów powinna wynosić około od 20 do 30cm. Natomiast w przypadku ocieplenia podłóg należy także dodatkowo stosować termoizolację pomiędzy częścią ogrzewaną domu a nieogrzewaną.

Prawidłowe rozmieszczenie okien 

Warto zwrócić szczególną uwagę na układ przestrzenny okien. Zaleca się, aby najwięcej okien znalazło się od strony południowej, a najmniej od strony północnej. Ponadto, zastosowanie okien energooszczędnych może przyczynić się do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło do około 8%.

Zmniejszenie parametrów wody grzejnej

Odpowiednie dostosowanie mocy kotła do nowych potrzeb budynku przyczynić się może do zwiększenia sezonowej sprawności. Warto także pamiętać o prawidłowym zamieszczeniu grzejników w pomieszczeniu oraz o wyposażeniu ich w ekrany odbijające promieniowanie cieplne oraz w zawory termostatyczne.

Podsumowując, warto pamiętać o tym, iż wprowadzanie zmian konstrukcyjnych oraz wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań instalacji może odbyć się zarówno na etapie stanu surowego otwartego, jak i zamkniętego. Zastosowanie takich zmian może przyczynić się w znacznym stopniu do zwiększenia oszczędności w zużyciu energii.

Zobacz także: Jak wybrać idealny projekt domu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »