reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy można wprowadzić zmiany w domu po rozpoczęciu budowy?

Czy można wprowadzić zmiany w domu po rozpoczęciu budowy?

Wielu ekspertów twierdzi, iż najprościej wprowadza się zmiany niemalże od razu po rozpoczęciu budowy, a jeszcze łatwiej na etapie projektowania domu. Jednakże zmiany w budowie domu można wprowadzić na innych etapach np. na etapie stanu surowego, czy na etapie stanu surowego zamkniętego.

Zmiany w wentylacji

W domach tradycyjnych znajduje się wentylacja naturalno–grawitacyjna. Jednakże taką wentylacje lepiej zastąpić wentylacją mechaniczną nawiewno – wywiewną z odzyskiem ciepła. Nowoczesna wentylacja ma na celu ograniczenie strat ciepła. W celu zmodernizowania wentylacji w domach na etapie późniejszej budowy, należy pozostawić naturalną wentylację, a przy tym trzeba zamontować automatycznie sterowane nawiewniki.

Można także zastąpić wentylację naturalną mechaniczną nawiewowo – wywiewną z odzyskiem ciepła o sprawności rzędu 70 %. Innym sposobem na zastąpienie wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej jest połączenie wentylacji nawiewno – wywiewnej z gruntownym wymiennikiem ciepła.

Zobacz także: Czy można zmienić kąt nachylenia dachu?

Przegrody – zgodne ze standardowymi projektami

Aby zaoszczędzić ciepło należy wykonać przegrody zgodnie ze standardowymi projektami. Należy w tym celu zwiększyć grubość termoizolacji. Najprościej podwyższyć izolacyjność cieplną ścian dwuwarstwowych – po to by zwiększyć grubość termoizolacji. Szacuje się, iż grubość ocieplenia ścian domów powinna wynosić około od 20 do 30cm. Natomiast w przypadku ocieplenia podłóg należy także dodatkowo stosować termoizolację pomiędzy częścią ogrzewaną domu a nieogrzewaną.

Prawidłowe rozmieszczenie okien 

Warto zwrócić szczególną uwagę na układ przestrzenny okien. Zaleca się, aby najwięcej okien znalazło się od strony południowej, a najmniej od strony północnej. Ponadto, zastosowanie okien energooszczędnych może przyczynić się do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło do około 8%.

Zmniejszenie parametrów wody grzejnej

Odpowiednie dostosowanie mocy kotła do nowych potrzeb budynku przyczynić się może do zwiększenia sezonowej sprawności. Warto także pamiętać o prawidłowym zamieszczeniu grzejników w pomieszczeniu oraz o wyposażeniu ich w ekrany odbijające promieniowanie cieplne oraz w zawory termostatyczne.

Podsumowując, warto pamiętać o tym, iż wprowadzanie zmian konstrukcyjnych oraz wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań instalacji może odbyć się zarówno na etapie stanu surowego otwartego, jak i zamkniętego. Zastosowanie takich zmian może przyczynić się w znacznym stopniu do zwiększenia oszczędności w zużyciu energii.

Zobacz także: Jak wybrać idealny projekt domu?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wojciechowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama