reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy opłaca się zainwestować w dom energooszczędny?

Czy opłaca się zainwestować w dom energooszczędny?

Domy energooszczędne są obecnie coraz bardziej powszechne. Domy wzniesione z wykorzystaniem nowoczesnej technologii są energooszczędne poprzez zastosowanie izolacji przegród zewnętrznych oraz wysokiej jakości okien i wymienników ciepła z wentylacji.

Nowoczesny dom energooszczędny

Dom energooszczędny ma na celu zapewnić domownikom komfortowe warunki życia. Przez dogodne warunki życia należy rozumieć przede wszystkim: przestrzeń w pomieszczeniach, odpowiedni dostęp do ciepła, światła oraz powietrza.

Co należy wziąć pod uwagę inwestując w dom energooszczędny?

Planowanie energooszczędnego domu rozpoczyna się zawsze od projektu. Najważniejszym celem tego projektu jest zmniejszenie straty ciepła w poszczególnych pomieszczeniach w domu.

Inwestując w dom energooszczędny należy z pewnością zdawać sobie sprawę z faktu, iż na pewno okna oraz wybudowanie dobrze zailozowanej ściany wyniesie znacznie więcej niż w przypadku technologii wykorzystywanej przy budowie domów tradycyjnych. Warto także wiedzieć, że dom energooszczędny ma mniejszą powierzchnie zewnętrzną, nie ma instalacji, centralnego ogrzewania.

Zobacz również: Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

Koszty utrzymania domu energooszczędnego 

Koszty utrzymania domu energooszczędnego są około cztero/pięciokrotnie niższe niż koszty domu wzniesionego z wykorzystaniem technologii tradycyjnej. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż nawet staranne oszacowanie kosztów wszystkich materiałów zastosowanych przy budowie domu energooszczędnego – może okazać się niewiarygodne, ponieważ jest to skomplikowana procedura, która zależy od następujących czynników:
- zmienność cen materiałów budowlanych,
- zmienność cen energii,
- różne właściwości cieplne – w zależności od projektu domu.

Pomimo tak wielu czynników powyżej wymienionych, które są zmienne – jest kilka czynników o stałych właściwościach, o których należy wspomnieć.

Do stałych czynników, które nie ulegają radykalnym zmianą na przestrzeni lat – jak w przypadku zmienności cen energii i materiałów budowlanych – a przy tym są w szczególności brane pod uwagę przy inwestycji domów energooszczędnych, należą:

- długi okres czerpania korzyści z wybudowanego domu. Należy pamiętać, iż dom buduje się na lata, dlatego zysk z oszczędności na ogrzewaniu będzie się zwiększał z każdym rokiem,
- wartość budynku energooszczędnego. Warto także wziąć pod uwagę fakt, iż wartość domu energooszczędnego będzie coraz większa a koszty budowy pewnie będą coraz wyższe.

Zważywszy na wszystkie okoliczności powyżej wymienione, należy podkreślić, iż inwestycja w tego rodzaju technologię jest jak najbardziej opłacalna. Podstawowym elementem, który skłania do zmian wprowadzanych coraz częściej w budownictwie jest przede wszystkim oszczędność energii.

Zobacz również: Jakie są zasady energooszczędnego budowania?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama