reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy opłaca się zainwestować w dom energooszczędny?

Czy opłaca się zainwestować w dom energooszczędny?

Domy energooszczędne są obecnie coraz bardziej powszechne. Domy wzniesione z wykorzystaniem nowoczesnej technologii są energooszczędne poprzez zastosowanie izolacji przegród zewnętrznych oraz wysokiej jakości okien i wymienników ciepła z wentylacji.

Nowoczesny dom energooszczędny

Dom energooszczędny ma na celu zapewnić domownikom komfortowe warunki życia. Przez dogodne warunki życia należy rozumieć przede wszystkim: przestrzeń w pomieszczeniach, odpowiedni dostęp do ciepła, światła oraz powietrza.

Co należy wziąć pod uwagę inwestując w dom energooszczędny?

Planowanie energooszczędnego domu rozpoczyna się zawsze od projektu. Najważniejszym celem tego projektu jest zmniejszenie straty ciepła w poszczególnych pomieszczeniach w domu.

Inwestując w dom energooszczędny należy z pewnością zdawać sobie sprawę z faktu, iż na pewno okna oraz wybudowanie dobrze zailozowanej ściany wyniesie znacznie więcej niż w przypadku technologii wykorzystywanej przy budowie domów tradycyjnych. Warto także wiedzieć, że dom energooszczędny ma mniejszą powierzchnie zewnętrzną, nie ma instalacji, centralnego ogrzewania.

Zobacz również: Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

Koszty utrzymania domu energooszczędnego 

Koszty utrzymania domu energooszczędnego są około cztero/pięciokrotnie niższe niż koszty domu wzniesionego z wykorzystaniem technologii tradycyjnej. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż nawet staranne oszacowanie kosztów wszystkich materiałów zastosowanych przy budowie domu energooszczędnego – może okazać się niewiarygodne, ponieważ jest to skomplikowana procedura, która zależy od następujących czynników:
- zmienność cen materiałów budowlanych,
- zmienność cen energii,
- różne właściwości cieplne – w zależności od projektu domu.

Pomimo tak wielu czynników powyżej wymienionych, które są zmienne – jest kilka czynników o stałych właściwościach, o których należy wspomnieć.

Do stałych czynników, które nie ulegają radykalnym zmianą na przestrzeni lat – jak w przypadku zmienności cen energii i materiałów budowlanych – a przy tym są w szczególności brane pod uwagę przy inwestycji domów energooszczędnych, należą:

- długi okres czerpania korzyści z wybudowanego domu. Należy pamiętać, iż dom buduje się na lata, dlatego zysk z oszczędności na ogrzewaniu będzie się zwiększał z każdym rokiem,
- wartość budynku energooszczędnego. Warto także wziąć pod uwagę fakt, iż wartość domu energooszczędnego będzie coraz większa a koszty budowy pewnie będą coraz wyższe.

Zważywszy na wszystkie okoliczności powyżej wymienione, należy podkreślić, iż inwestycja w tego rodzaju technologię jest jak najbardziej opłacalna. Podstawowym elementem, który skłania do zmian wprowadzanych coraz częściej w budownictwie jest przede wszystkim oszczędność energii.

Zobacz również: Jakie są zasady energooszczędnego budowania?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama