reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak zaprojektować pomieszczenia, aby ograniczyć straty ciepła?

Jak zaprojektować pomieszczenia, aby ograniczyć straty ciepła?

Aby uzyskać jak największe oszczędności w energii w nowoczesnym, energooszczędnym budynku należy wziąć pod uwagę różne propozycje architektoniczne. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom architektonicznym można w znacznym stopniu wpłynąć na zmniejszenie strat ciepła w budynku.

Odpowiednie usytuowanie pomieszczeń

Odpowiednie usytuowanie pomieszczeń ma ogromne znaczenie z wielu względów tj. zmniejszenie utraty ciepła, odpowiednie oświetlenie uzyskane dzięki dużym przeszkleniom w elewacjach nasłonecznionych. Warto także zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń: zaleca się, aby garaż, spiżarnie lub inne pomieszczenia gospodarcze znajdowały się od strony północnej, natomiast sypialnia, salon, kuchnia, łazienka od strony południowej. 

Zobacz także: Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

Jak zaprojektować układ pomieszczeń?

Układ poszczególnych pomieszczeń należy zaprojektować zgodnie z pewnymi zasadami, dzięki którym istnieje możliwość uzyskania odpowiedniej temperatury oraz niezbędnej energii słonecznej. Mając powyższe na uwadze, należy wymienić następujące zasady projektowania pomieszczeń:
1. buforowanie: strefa buforowa, która musi się znaleźć zarówno od strony nawietrznej, jak i północnej. Strefa buforowa powinna być skonstruowana z pomieszczeń niewymagających ogrzewania tzn., że temperatura może być niższa niż 16°C,
2. grupowanie: układ przestrzenny budynku powinien być w taki sposób usytuowany, aby pomieszczenia z tej samej strefy znajdowały się obok siebie,
3. strefowanie: układ przestrzenny budynku powinien być tak zaplanowany, aby poszczególne, oddzielone od siebie strefy różniły się temperaturą,
4. orientacja: poszczególne pomieszczenia powinny być odpowiednio oświetlone, aby naturalne słońce wspierało je przy zapewnieniu odpowiedniego komfortu cieplnego.

Przed rozpoczęciem budowy domu warto rozważyć dokładnie kwestię związaną z odpowiednim zaprojektowaniem przestrzeni wewnętrznej domu. Prawidłowy układ pomieszczeń stanowi fundamentalny wpływ na energooszczędność budynku.

Poszukują odpowiedniego dla siebie projektu domu, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jaki jest stosunek powierzchni zewnętrznych przegród do jego kubatury (we wzorze A/V), gdzie:
- A oznacza powierzchnie, liczoną po obrysie zewnętrznym,
- B oznacza kubaturę netto ogrzewanej części budynku.

Warto pomyśleć o wybudowaniu domu w kształcie bryły, ponieważ rozwiązanie te jest bardzo energooszczędne. Należy pamiętać także o tym, że wygląd domu energooszczędnego znacząco różni się wyglądem od domu tradycyjnego, co warto wziąć pod uwagę decydując się na zmianę jego konstrukcji.

Zobacz także: Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?


reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby uzyskać jak największe oszczędności w energii w nowoczesnym, energooszczędnym budynku należy wziąć pod uwagę różne propozycje architektoniczne
Aby uzyskać jak największe oszczędności w energii w nowoczesnym, energooszczędnym budynku należy wziąć pod uwagę różne propozycje architektoniczne

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama