| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak dobrać i montować elementy okienne?

Jak dobrać i montować elementy okienne?

Każde okno składa się z szyby, ramy oraz uszczelki. Szyby powinny zapewniać nie tylko właściwą ilość docierającego światłą oraz odpowiedni poziom izolacyjności termicznej, ale nierzadko powinny charakteryzować się parametrami wytrzymałościowymi zbliżonymi do ścian w ujęciu poziomu odporności na włamania.

Ramy to elementy nośne okna i powinny być mocne, termoizolacyjne oraz ciche. Zwykle to pozycje jednoramowe lub skrzynkowe. Uszczelki zapewniają ochronę przed wiatrem, kurzem i hałasem. Obecnie stosowane są uszczelki na bazie kauczuku sztucznego o kilkuletniej trwałości.

Dobierając okna należy zwrócić uwagę na ilość dostarczanego światła. Dla różnych pomieszczeń ta ilość jest inna. Zgodnie z warunkami technicznymi w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego pobytu ludzi (sypialnie, pokoje dzienne, kuchnie) powierzchnia okien powinna stanowić 1/8 powierzchni podłogi. W pomieszczeniach pomocniczych, np.: łazienka co najmniej 1/12 powierzchni. Taką powierzchnię liczy się w świetle ościeżnicy. Maksymalna powierzchnia nie jest ustalona.

Jednak z uwagi na straty ciepła nie powinna być dużo większa niż 1/6 powierzchni podłogi.

Powierzchnia szyb w oknie z PCV stanowi około 60% powierzchni. Okna należy wbudowywać centralnie w ścianie i powinny zajmować co najmniej połowę ściany. Taki stan rzeczy gwarantuje równomierne doświetlenie.

Parapety należy umieszczać na wysokości 85 cm nad podłogą. W pokojach dziennych, salonach parapety można umieszczać niżej do 65 cm nad podłogą oraz zastosować drzwi balkonowe.

Polecamy: Jakie okno wybrać

Dobre rezultaty daje umieszczenie okien narożnych, lub na ścianach przeciwległych. W pomieszczeniach pomocniczych takich jak łazienki korzystnie jest umieszczać małe okna wysoko. Dostarczają one trochę światła i regulują poziom wilgotności pomieszczenia.

Ramę okna w ścianach jednowarstwowych należy umieszczać w osi ściany, w ścianach dwuwarstwowych z kolei tak, aby płaszczyzna zewnętrzna okna pokrywała się z płaszczyzną styku ściany i termoizolacji. W ścianach trójwarstwowych okno umieszczaj nad izolacją termiczną.

Czytaj także: Fundament a piwnica

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »