reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak dobrać i montować elementy okienne?

Jak dobrać i montować elementy okienne?

Każde okno składa się z szyby, ramy oraz uszczelki. Szyby powinny zapewniać nie tylko właściwą ilość docierającego światłą oraz odpowiedni poziom izolacyjności termicznej, ale nierzadko powinny charakteryzować się parametrami wytrzymałościowymi zbliżonymi do ścian w ujęciu poziomu odporności na włamania.

Ramy to elementy nośne okna i powinny być mocne, termoizolacyjne oraz ciche. Zwykle to pozycje jednoramowe lub skrzynkowe. Uszczelki zapewniają ochronę przed wiatrem, kurzem i hałasem. Obecnie stosowane są uszczelki na bazie kauczuku sztucznego o kilkuletniej trwałości.

Dobierając okna należy zwrócić uwagę na ilość dostarczanego światła. Dla różnych pomieszczeń ta ilość jest inna. Zgodnie z warunkami technicznymi w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego pobytu ludzi (sypialnie, pokoje dzienne, kuchnie) powierzchnia okien powinna stanowić 1/8 powierzchni podłogi. W pomieszczeniach pomocniczych, np.: łazienka co najmniej 1/12 powierzchni. Taką powierzchnię liczy się w świetle ościeżnicy. Maksymalna powierzchnia nie jest ustalona.

Jednak z uwagi na straty ciepła nie powinna być dużo większa niż 1/6 powierzchni podłogi.

Powierzchnia szyb w oknie z PCV stanowi około 60% powierzchni. Okna należy wbudowywać centralnie w ścianie i powinny zajmować co najmniej połowę ściany. Taki stan rzeczy gwarantuje równomierne doświetlenie.

Parapety należy umieszczać na wysokości 85 cm nad podłogą. W pokojach dziennych, salonach parapety można umieszczać niżej do 65 cm nad podłogą oraz zastosować drzwi balkonowe.

Polecamy: Jakie okno wybrać

Dobre rezultaty daje umieszczenie okien narożnych, lub na ścianach przeciwległych. W pomieszczeniach pomocniczych takich jak łazienki korzystnie jest umieszczać małe okna wysoko. Dostarczają one trochę światła i regulują poziom wilgotności pomieszczenia.

Ramę okna w ścianach jednowarstwowych należy umieszczać w osi ściany, w ścianach dwuwarstwowych z kolei tak, aby płaszczyzna zewnętrzna okna pokrywała się z płaszczyzną styku ściany i termoizolacji. W ścianach trójwarstwowych okno umieszczaj nad izolacją termiczną.

Czytaj także: Fundament a piwnica

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama