| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Co to jest emulsja bitumiczna?

Co to jest emulsja bitumiczna?

Emulsja służy do gruntowania powierzchni tynków, jastrychów, betonów i murów przed nakładaniem bezrozpuszczalnikowych mas bitumicznych.

Emulsja może być użyta do izolowania tynków i betonów przed wilgotnością gruntów. Możliwe jest również dodawanie jej do zaprawy cementowej w celu wykonania wodoszczelnych zapraw cementowych. Można ją również dodawać do zaprawy cementowej przy wykonywaniu wodoszczelnych zapraw murarskich, tynków i jastrychów. Jest to typ izolacji typu lekkiego.

Powstanie emulsji to proces „emulgowania”. Jest to proces mechanicznego obniżania lepkości. Według definicji emulgowanie polega na rozproszeniu jednej niemieszalnej cieczy w drugiej. Proces ten wspomaga środek emulgujący, który pomaga w przezwyciężeniu (w przypadku bitumu) naturalnej hydrofobii bitumu do mieszania się z wodą. Emulsję bitumiczną można scharakteryzować jako ciecz, w której znajduje się rozproszony bitum w wodnej fazie rozpraszającej w formie niewielkich cząsteczek. Układ ten znajduje się pod wpływem działania ładunków elektrostatycznych wytwarzanych przez środek emulgujący, przez co pomiędzy cząsteczkami bitumu znajduje się faza wody nadająca fazie asfalty charakter rozpuszczalnika lub tzw. „efektu smarującego”. Po odparowaniu fazy rozpraszającej, np. wody bitum wraca do fazy pierwotnej czyli asfaltu.

Aby dodatkowo obniżyć lepkość wyjściową emulgacji poddaje się asfalty miękkie. Najczęściej stosowane są emulsje szybko rozpadowe (kationowe w których cząstki rozpuszczalne w wodzie obdarzone są ładunkiem dodatnim). Emulsja generalnie składa się ,w zależności od typu, z od 50 do 70% asfaltu, reszta to faza rozpraszająca podlegająca odparowaniu.

Polecamy: Schronienie w ogrodzie

Dla porównania lepkość dynamiczna emulsji w temperaturze pokojowej 20ºC oscyluje wokół wartości 10 Pas (mydło w płynie), podczas gdy samego bitumu przekracza 8000 Pas (zwarta plastyczna masa).

Czytaj także: Podgrzewacz czy kocioł

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »