reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy wiesz jak wybrać odpowiednie okna?

Czy wiesz jak wybrać odpowiednie okna?

Zanim zdecydujesz się na zakup okien, powinieneś dobrze przemyśleć swoją decyzję. Twój wybór będzie miał decydujący wpływ na to, czy życie w twoim domu będzie komfortowe.

O zaletach okien decyduje także rodzaj zastosowanego szkła. W celu poprawienia izolacyjności akustycznej okien zwiększa się grubość tafli, można również wypełnić przestrzeń między szybami gazem, np. argonem. Ogromna różnorodność szkła pozwala wykorzystać jego właściwości w różnych sytuacjach i warunkach zewnętrznych. Wzrasta popularność okien, wyposażonych w szyby z warstwą chroniącą przed uciążliwym hałasem spowodowanym wzmożonym ruchem drogowym. Rozwiązania te pozwalają odizolować wnętrze, stwarzając komfortowe warunki pracy i odpoczynku w ciszy, dając jednocześnie możliwość obserwacji świata zewnętrznego. 

Zobacz także: Dom przyjazny akustycznie

Szyby dźwiękoszczelne często są jednocześnie energooszczędne, ich podwójna ochrona powoduje, że hałas pozostaje na zewnątrz, a ciepło wewnątrz. Przy dużym przeszkleniu możemy się zetknąć z niekorzystnym zjawiskiem, jakim jest zbyt duże nasłonecznienie pomieszczeń, prowadzące do nadmiernego nagrzania. Istnieją szyby przeciwdziałające temu zjawisku: absorpcyjne - pochłaniające energię słoneczną oraz refleksyjne, odbijające promienie.

Wybór okna wiąże się często z wątpliwościami, co do wykorzystania najlepszego w danej sytuacji materiału. W obiektach, gdzie ze względu na przeznaczenie przewidziane są duże przeszklenia wystawowe, najkorzystniejsze jest zastosowanie aluminium. Materiał ten zapewnia odpowiednią sztywność, istotną przy wielkowymiarowych oknach.

W budynkach historycznych wskazane jest stosowanie okien drewnianych, w nawiązaniu do tradycyjnie wykorzystywanych, oryginalnych technologii. W budownictwie mieszkaniowym powszechne są wszystkie materiały stosowane do produkcji okien: drewno, tworzywo sztuczne, jak również aluminium.

Dobre efekty przynosi połączenie w ramie okiennej drewna i aluminium. Konstrukcja taka przejmuje najlepsze cechy obu materiałów. Wewnątrz pomieszczenia pozwala na pozostawienie naturalnego, lakierowanego drewna, na zewnątrz zaś znajduje się aluminium odporne na warunki atmosferyczne.

Każdy rodzaj okna, przy właściwym wykorzystaniu technologii, może spełniać najwyższe wymagania dotyczące izolacji akustycznej i termicznej. Rozwiązania te mają rzesze zwolenników i przeciwników, wybór zależy od indywidualnych preferencji. 

Zobacz także: Czy wiesz jakie znaczenie mają okna

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama