| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Nowoczesne systemy pokryć z materiałów bitumicznych

Nowoczesne systemy pokryć z materiałów bitumicznych

Dzisiejsze materiały bitumiczne, gdzie głównym materiałem jest asfalt są zdecydowanie trwalsze niż dawnej. Przy tych gabarytach wytrzymałość i elastyczność zagwarantowane jest dzięki mało odkształcalnej osnowie z włókna szklanego.

Dodatkowe wzmocnienie stanowi modyfikacja samego asfaltu materiałami polimerowymi SBS lub ABS. Posypka na papie ma za zadanie zabezpieczanie jej powierzchni przed nadmiernym nasłonecznieniem poprzez odbijanie promieni słońca. Sama posypka z jasnego kwarcu na pewno nie polepszy elastyczności chyba, że w ujęciu dehomogenizacji wiązań w asfalcie i rozpraszaniu jego postaci, ponieważ kwarc na niską adhezją z asfaltem.

Wadą papy asfaltowej jest ustawiczne postępujący proces starzenia asfaltu ujawniający się w zwiększaniu kruchości bitumu od promieni UV i temperatury.

Dostępne są papy samoprzylepne, termozgrzewalne oraz przeznaczone do klejenia lepikiem. Papy są nieocenione w sytuacji dachów-ogrodów. Pokrycia z papy wykonuje się na deskowaniu pełnym. Ciężar pokrycia waha się w granicach 14 kg/m2. Można nimi kryć dachy o nachyleniu od 2° do 90°.

Wśród asortymentu dostępne są gonty bitumiczne czyli paski o szerokości 30 cm i długości 1 m. Dzięki posypce i wzorom mogą przypominać dachy z innych materiałów, np. dachówki ceramicznej. Gonty można układać na dachach o małym pochyleniu w trzech warstwach. Można nimi kryć bardzo skomplikowane połacie dachowe. Płyty bitumiczne to osnowa z włókien celulozowych zatopiona w masie bitumicznej. Mogą mieć formę płyt tłoczonych. Są produkowane jako elementy o wymiarach ok. 100 x 200 cm. 

Polecamy: Układanie papy

Ostatnią grupę stanowią systemy bezspoinowe. Wykonywane są na dachach płaskich lub tarasach. Wykonywane są na miejscu budowy. Jest to mata z włókna szklanego, poliamidu lub innego polimeru nasączana masą asfaltowo-kauczukową lub poliuretanem. Takie pokrycia należy zabezpieczyć poprzez pomalowanie masą akrylową i posypanie posypką.

Czytaj także: Kilka słów o dachach

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »