reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Pokrycia dachowe z blachy

Pokrycia dachowe z blachy

Pokrycia blaszane to pokrycia stosowane od lat. Wcześniej wykonywane jako cynkowe i ołowiane. Dziś wybór jest znacznie większy.

Do niedawna ten rodzaj pokrycia z uwagi na swoją cenę był stosowany na pałacach oraz kościołach. W ostatnim stuleciu również domy jednorodzinne zaadaptowały sobie ten rodzaj pokrycia. Zaletą tego rodzaju pokrycia to: lekkość, sztywność, wytrzymałość i niepalność.

Wśród asortymentu blach jako pierwsze należy uwzględnić blachy miedziane. Są to najdroższe pokrycia. Poza tym wyróżniają się wielopokoleniową trwałością, czasem dłuższą niż ściany budynku. Dodatkowo mają ciężar do 6 kg/m2. Wymagają deskowania pełnego i łączone są tradycyjnie na rąbek leżący lub stojący. W trakcie użytkowania mogą się pokryć ciekawym kolorem pochodzącym od tlenku miedzi dodatkowo chroniącym powierzchnię blachy przed korozją.

Tańszym wariantem tego rodzaju pokrycia są blachy z cynku. Mają masę do 4 kg/m2 i niezwykle długą trwałość. Wadą ich jest postępująca kruchość i sporadycznie ujawniające się kruche pękanie. Niemniej jednak posiadają walory estetyczne pokrywając się węglanem cynku, który nadaje ciekawy wygląd. Dostarczane są jako arkusze, jak również jako drobnowymiarowe elementy.

Polecamy: Rynny w konstrukcji dachu

Najtańszym wariantem są blachy stalowe ocynkowane. Jednak ich trwałość jest niewielka. Szybko korodują, dlatego też należy je co jakiś czas powlekać powłoką malarską. Same też są powlekane odpornymi na korozję powłokami metalicznymi. Ciężar ich nie przekracza 14 kg/m2. Należy je wykonywać na deskowaniu pełnym i mogą być układane w arkuszach w różnych układach, stanowią też pokrycie dachów płaskich. Alternatywą mogą być dachy blachy stalowej powlekanej. Jest ona bardzo popularnym materiałem pokrycia. Ich zaletą jest sztywność i trwałość dodatkowo wzmocniona różnego rodzaju powłokami. Można je układać na łatach dzięki sztywności zapewnionej przez system tłoczenia. Trwałość takiego dachu dochodzi do 50 lat. Można nimi kryć dachy o 9° do 90°. Ciężar pokrycia nie przekracza 15 kg/m2.

Czytaj także: Wyroby drewniane

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama