reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Pokrycia dachowe naturalne

Pokrycia dachowe naturalne

Pokrycia dachowe naturalne w przeszłości były stosowane w każdym zakątku świata. Różniły się dostępnością materiałów i ich rodzajem. Wszystkie miały za zadanie ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Wśród pokryć stosowanych Polsce można wymienić strzechy. Dachy o pokryciu strzechą to dachy, których materiał pokrycia to słoma lub trzcina. Ich dostępność nie sprawiała problemów, dziś stosowane są jako elementy dekoracyjne.

Do krycia strzechą korzystne były dachy o nachyleniu połaci powyżej 45°. Maty strzechy układało się na łatach o rozstawie 40 cm. Do nich za pomocą drutu lub innego materiału łączącego przymocowywano wiązki strzechy grubości 40 cm.

Dachy ze strzechy słomianej bądź trzcinowej mają rewelacyjne walory akustyczne i współczynnik przenikania ciepła „U” mniejszy niż 0,3 W/(m2K). Co jak na dzisiejsze warunki pozostaje w zgodzie z wymaganiami normowymi.

Niewątpliwą wadą takich dachów jest palność i podatność na korozję biologiczną. Oczywiście w odróżnieniu do dawnych czasów strzecha jest impregnowana. Trwałość takiego dachu dochodzi do 80 lat.

Inną grupą pokrycia naturalnego są gonty. Takie pokrycie jest bardziej trwałe i wytrzymałe niż strzecha. Jako droższe stosowane było na dachach dworków lub z uwagi na dostępność na południu do krycia chałup góralskich. Gont jest to deszczułka w kształcie trójkąta o długości ok. 50 cm i podstawie ok. 15 cm. Gonty powinny być łupane ręcznie wzdłuż słojów drewna jodłowego lub ścierkowego. Takie pokrycie powinno się układać na dachach o pochyleniu większym niż 45°. Gonty są pokryciem palnym i trwałością dorównują strzechom. 

Polecamy: Renesans strzechy trzcinowej

Pokrycie z wiór osikowych stanowi alternatywę do w/w pokryć. Jest najtańsze ale najmniej trwałe. Łatwo ulega korozji biologicznej. Układa się je zwykle w 5 warstwach. Ma stosunkowo niski ciężar i nadaje się do dachów o nachyleniu połaci powyżej 30°.

Czytaj także: Rynny w konstrukcji dachu

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama