| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Rynny w konstrukcji dachu

Rynny w konstrukcji dachu

Dobrze wykonany dach powinien się odznaczać dobrym odprowadzaniem wody opadowej. Za taki stan rzeczy odpowiada właściwie zaprojektowany system rynnowy.

Należy zwrócić uwagę, że sprawnie działający system odprowadzania wody opadowej zależy od rzetelnego montażu, doboru samego systemu oraz sposobu odprowadzania wody wokół domu.

Do najczęstszych systemów odprowadzania wody należą systemy wykonane z polimeru PVC oraz z metalu. Dobór nie może być przypadkowy. Rynny metalowe dobrze radzą sobie z nadmiarem wody i są bardzo sztywne. Dobrze jest je umieszczać w miejscach bardzo nasłonecznionych. Rynny z PVC w miarę nagrzewania ulegają dużym odkształceniom oraz na skutek radiacji słonecznej postępuje korozja polimeru. Skutkuje to utratą jego elastyczności oraz odbarwieniem. W miejscach narażonych na korozję i zanieczyszczenia lepiej jest zastosować rynny z PVC. Rynny PVC sprawdzają się w wilgotnym środowisku, gdyż nie ulegają korozji, jak w przypadku rynien metalowych. Są tanie i łatwe w montażu.

Rynien metalowych nie należy łączyć łącznikami polimerowymi.

System rynnowy powinien być dobrany do efektywnej powierzchni dachu. Efektywna powierzchnia dachu (Peff) wynosi Peff = (B+C/2)L, gdzie B – połowa szerokości dachu, C – wysokość dachu, L – długość dachu. Oczywiście jest to wzór przybliżony, przy dachach skomplikowanych powierzchnię zlewni należy wyznaczy indywidualnie. Jednak każdy system rynnowy ma katalogi z informacjami dotyczącymi, jakie rynny dobrać do powierzchni. 

Polecamy: Kilka słów dachach

Rynny należy właściwie zamontować. Realizowane jest to poprze kotwy i łączniki zintegrowane z systemem rynnowym. Dla testów należy rynny napełnić do ¾ wody i sprawdzić ich szczelność. Rynny nie powinny wystawać poza krawędź dachu więcej niż ½ szerokości rynny. Rynny nie powinny nadmiernie się uginać. Należy również właściwie dobrać ilość i lokalizację rynien spustowych. 

Czytaj także: Układanie papy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »