reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Konstrukcja dachów stromych

Konstrukcja dachów stromych

Konstrukcja dachów stromych charakteryzuje się dużą swobodą kształtów i rozwiązań konstrukcyjnych. Jednak nadmierną kreatywność ograniczają warunki zabudowy.

W niektórych gminach i powiatach istnieją przepisy dotyczące dopuszczalnych form dachów oraz ich koloru. Dachy na terenach związanych z kulturą regionalną na pewno nie mogą znacząco odbiegać od otoczenia.

Dachy dwuspadowe będą najtańszym wariatem łączącym możliwość umeblowania i cieszącą oko formę. Ciekawszą formą charakteryzują się dachy czterospadowe. Pomimo ograniczonej powierzchni użytkowej świetnie komponują się z budynkami parterowymi nadając im charakter tradycyjnej harmonii. Dachy pulpitowe dziś rzadko wykonywane, pasujące dla budynków gospodarczych, ale o niewątpliwe najprostszej i najtańszej konstrukcji dachu. Na terenach górskich dominować mogą dachy półszczytowe. Mają bardzo ciekawą stylistykę, jednak na terenach środkowej Polski mogą być trudne w realizacji, dodatkowo ich wykonanie wymaga specjalistycznej ekipy.

Najważniejszą cechą wszystkich dachów jest trwałość i zdolność do szybkiego odprowadzania wody opadowej. Do budowy dachów stromych najlepiej nadaje się drewno. Jest to materiał lekki o stosunkowo dużej sprężystości, łatwo nadający się do obróbki, elastyczny i mający dobry stosunek wytrzymałości do ciężaru.

Najlepszymi gatunkami są drzewa zawierające dużą ilość żywicy, nadającej elastyczność na działanie czynników klimatycznych, np. wiatru i śniegu. Najlepiej stosować drewno sosnowe i świerkowe. Ilość sęków nie powinna być duża i wielkość nie większa niż 25% pracującego przekroju. Wilgotność drewna powinna maksymalnie wynosić 18%, bez śladów korozji biologicznej, jego powierzchnia musi być zaimpregnowana. 

Polecamy: Wybór projektu

Do wykonania dachu najlepiej zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę cieśli. Najczęściej dachy są wykonywane na miejscu przy użyciu materiału przygotowanego i dostarczonego na budowę. Najszybszą metodą jest montaż dachów prefabrykowanych, jednak przygotowanie murów musi być idealne, gdyż takie dachy trudno jest adaptować do niespodzianek gabarytowych w trakcie wznoszenia ścian. 

Czytaj także: Ekspresowe zaprawy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama