reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Konstrukcja szkieletowych ścian działowych

Konstrukcja szkieletowych ścian działowych

Ściany działowe tego typu są stosowane, gdy ciężar ścian działowych murowanych jest pewną niedogodnością, lub kłóci się z konstrukcją budynku. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się szkieletowe ściany działowe z gips-kartonowych płyt.

Stosowanie tych płyt determinowane jest przez konstrukcję budynku. W budynkach o konstrukcji szkieletowej drewnianej, ciężar ścian murowanych generuje dodatkowe obciążenia pasmowe znacznie podnoszące koszt konstrukcji stropu. Lekkie szkieletowe ścianki działowe dotyczą również ścian wykonywanych w nowych obiektach, jak również , coraz częściej, w budynkach modernizowanych.

Zaletą tych ścian działowych jest możliwość ich montażu w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, bez zwracania uwagi na konstrukcję stropu. Dla porównania ścianka działowa z podwójnym opłytowaniem ma ciężar do 150 kg/m2, podczas gdy ściana murowana otynkowana waży do 800 kg/m2. Jak widać ściana działowa szkieletowa w najcięższym wariancie jest 5 krotnie lżejsza od ściany murowanej i wywołuje obciążenie zbliżone do tych wywoływanych przez człowieka. Inną zaletą tego rodzaju ścian, ze względu na ich prefabrykowany charakter, jest możliwość montażu w okresie zimowym z uwagi na minimalizację robót mokrych. Ten typ ścian świetnie ujawnia swoje zalety, gdy zachodzi potrzeba szybkiej modernizacji i podziału pomieszczenia, np. przy remoncie lub nowej aranżacji domu. Do tej pory niewymienioną zaletą jest gładka i równa powierzchnia tynku nadająca się bezpośrednio do malowania. Przy wykonywaniu ścian murowanych tynki zawsze charakteryzują się niedokładnościami. 

Polecamy: Pustaki szklane czyli luksfery

Jednak takie ściany posiadają pewne wady. Niewątpliwie takie ściany mają małą sztywność, odporność na uderzenia oraz niską ogniotrwałość. Trzeba pamiętać, że nie należy na nich montować instalacji wodnej oraz armatury. Należy pamiętać, że ścianka w najbardziej trwałym wariancie z podwójnym opłytowaniem jest droższa, niż ścianka tradycyjna murowana i wymaga dużej staranności. 

Czytaj także: Naprawa betonu

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama