| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Kilka słów o dachach

Kilka słów o dachach

Dachy należą do elementów dominujących w bryle domu. Wielokrotnie stanowią rozbudowane i nowatorskie konstrukcje. Dach często jest elementem wyróżniającym dom spośród okolicznych budynków.

Z uwagi na to, że dach stanowi poważne wyznawanie konstrukcyjne oraz poważną pozycję w kosztorysie należy go wykonać w sposób przemyślany. Należy pamiętać, że każde odstępstwo od kształtu prostokąta stanowi o dodatkowych kosztach. Każde załamanie połaci, np. krużganki, lukarny powodują wzrost ceny, jak również generują potencjalne błędy przy wykonaniu skutkujące przeciekami.

W takiej sytuacji należy pamiętać, że powołanie inspektora nadzoru na pewno poprawi jakość bardzo zaawansowanego technicznie dachu. W jego kompetencjach leży kontrola nad zgodnością wykonywanej konstrukcji zgodnie z projektem oraz kontrola nad jakością używanych materiałów w trakcie budowy dachu.

Dach wyraża również Wasz styl życia. Zastosowanie różnej konstrukcji połaci rzutuje na sposób zagospodarowania poddasza użytkowego. W dachach dwuspadowych możesz pokusić się o duże i dobrze doświetlone powierzchnie. Dachy czterospadowe narzucają mniejsze pomieszczenia z ciekawym naświetleniem zależnym od pory roku i dnia. Najlepszą przestrzeń i doświetlenie uzyskasz w dachach płaskich, jednak ich bryła nie zawsze cieszy oko. Oczywiście zawsze taką sytuację ratują inne detale, jak np. rozległe tarasy. W warunkach polskich największą popularnością cieszą się dachy strome. Jest to spowodowane charakterem klimatu. W przeszłości w Polsce, szczególnie na górzystym terenie, dominowały śnieżne zimy oraz wiosny obfite w deszcze i silne wiatry. Dachy płaskie, choć tańsze przy nowych materiałach, o niskim współczynniku tarcia połaci, mogą również być stosowane. 

Polecamy: Układanie papy

Należy jednak pamiętać, że dachy o spadku poniżej 10% powodują, że pod połacią tworzy się podciśnienie podczas wiania wiatru, a tym samym zaburzają stateczność konstrukcji, szczególnie szkieletowej. 

Czytaj także: Jak ułożyć dachówki

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dachy należą do elementów dominujących w bryle domu
Dachy należą do elementów dominujących w bryle domu

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »