| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Fundament a piwnica

Fundament a piwnica

Ściana ścianie nierówna. Każda ściana w zależności od położenia, obciążenia i pełnionych funkcji powinna mieć inne, dostosowane do wymienionych warunków właściwości.

Ściany fundamentowe

Ściany fundamentowe są łącznikiem między fundamentem a konstrukcją domu. Muszą być odporne na ściskanie, aby wytrzymać obciążenie przekazywane od ścian budynku. Jeśli grunt, na którym osadzony jest fundament, jest przepuszczalny i sypki, nie trzeba wtedy wykonywać pionowej izolacji przeciwwilgociowej na ścianach fundamentowych. Wtedy wystarczy tylko pozioma izolacja wykonana na wierzchu ścian, w poziomie podłogi parteru.
Aby uniknąć pęknięć na ich górnej powierzchni można wykonać żelbetonowy wieniec albo ułożyć warstwę cegieł, co pozwoli odciążyć fundamenty na całej długości, a nie tylko punktowo. Same ściany mogą być murowane z bloczków betonowych, keramzytobetonowych, cegły, kamienia komórkowego, itp. Innym materiałem są prefabrykaty, czyli gotowe elementy betonowe lub żelbetonowe przygotowywane na zamówienie. Najtrwalsze i najszczelniejsze są ściany monolityczne, ale wymagają pracochłonnego ustawienia deskowania.

Zobacz także: Jaki strop zastosować nad piwnicą?

Zobacz także: Czy należy ocieplać piwnicę?

Ściany piwnic

Ściany piwnic są wyższe i bardziej wiotkie od fundamentowych. Do tego przenoszą obciążenia pochodzące nie tylko z konstrukcji budynku, ale również z gruntu, który wpycha je do wnętrza piwnicy. Wymagają usztywnienia, aby zapewnić odpowiednie odciążenie budynku, dlatego na górze spina się je wieńcem żelbetonowym, łączącym strop nad piwnicą. Ściany piwnicy muszą mieć dobry współczynnik cieplny, żeby chroniły przed stratami energii (zwłaszcza, jeśli piwnica jest ogrzewana). Ściany muszą być zabezpieczone przed wilgocią, dlatego trzeba na nie nałożyć dodatkową warstwę izolującą. Ściany piwnic najczęściej wykonuje się z pustaków wypełnianych betonem. Materiał ten łączy nośność konstrukcyjną z dobrą izolacyjnością cieplną. Warto tak dopasować długość ścian, aby były wielokrotnością wymiaru pustaka. Pozwoli to uniknąć strat materiału.

Zobacz także: Jak wykonać podłogę pływającą w piwnicy?

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ściany fundamentowe są łącznikiem między fundamentem a konstrukcją domu. Muszą być odporne na ściskanie, aby wytrzymać obciążenie przekazywane od ścian budynku
Ściany fundamentowe są łącznikiem między fundamentem a konstrukcją domu. Muszą być odporne na ściskanie, aby wytrzymać obciążenie przekazywane od ścian budynku

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »