reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Na czym polega wybór tynku?

Na czym polega wybór tynku?

Wybór odpowiedniego rodzaju tynku powinien być uzależniony nie tylko od Twoich preferencji estetycznych, ale również od właściwości mieszanek oraz od rodzaju ściany, na którą będzie nakładany.

Do wykonania tynków cienkowarstwowych służą gotowe mieszanki zarabiane wodą lub gotowe masy tynkarskie. Można je nakładać na styropian, wełnę mineralną, a nawet na beton i tynk cementowy. Pomagają ocieplić budynek od zewnątrz, a dodatkowo tynki cienkowarstwowe są świetnym materiałem dekoracyjnym. Wśród mieszanek wyróżnia się mineralne, żywiczne, krzemowe i silikonowe. Podział ten zależy od spoiwa, jakiego użyto do przygotowania masy.

Na rynku mieszanki są dostępne w wielu kolorach. Każda barwa zależy od ilości i jakości dobranego pigmentu. Najczęściej spotykane barwy tynku to biały i szary.

Jeśli chodzi o fakturę, to jest uzależniona od zdolności i wyobraźni tynkarza. Pamiętajmy jednak, że jej rodzaj wpływa na brudzenie się tynku. Jeśli postawiliście dom w mieście, to lepiej użyć zaprawy mineralnej, krzemianowej bądź silikonowej z tego względu, że są one odporniejsze na zanieczyszczenia.

Wybierając odpowiednią mieszankę powinniście też zwrócić uwagę na jej właściwości. Decydując się na tynk mineralny wybieramy trwałość materiału, ale ograniczamy sobie gamę dostępnych kolorów. Masy polimerowe i mineralne z dodatkiem polimerów łatwo się nakłada i występują w wielu kolorach. Ich wadą jest niszczenie pod wpływem promieni UV.

Polecamy: Budowa kominków

Pamiętaj, że bardzo ważna jest szczelność tynku. Nie powinniście nakładać mas żywicznych, jeśli poprzednie były paroprzepuszczalne, bo utrudnicie wtedy oddychanie ściany. Pamiętaj też o oporze dyfuzyjnym tynków. Im jest większy, tym większa jest szczelność mieszanki na przepuszczanie pary wodnej.

Czytaj także: Wybór projektu

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wybór odpowiedniego rodzaju tynku powinien być uzależniony nie tylko od Twoich preferencji estetycznych, ale również od właściwości mieszanek oraz od rodzaju ściany, na którą będzie nakładany
Wybór odpowiedniego rodzaju tynku powinien być uzależniony nie tylko od Twoich preferencji estetycznych, ale również od właściwości mieszanek oraz od rodzaju ściany, na którą będzie nakładany

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Kmieciak

Praktyk i teoretyk w dziedzinie prawa finansowego, a szczególnie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego; absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; właściciel Kancelarii JST konsultacje szkolenia doradztwo dla jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni pracownik jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni redaktor naczelny „Prawa Finansów Publicznych”, konsultant Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, konsultant i wykładowca regionalnych izb obrachunkowych, autor książek: „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej”, „Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka”, współautor książek „Jednostki pomocy społecznej”, „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, „Podatki lokalne 2016” i „Rejestr Należności Publicznoprawnych” oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu podatków lokalnych i finansów samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, biuletynów RIO oraz m.in. wydawnictw INFOR PL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama