reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Wybór projektu

Wybór projektu

Planując budowę domu, do wyboru mamy projekt indywidualny – stworzony specjalnie dla inwestora, lub też projekt gotowy – z katalogu. Projekty gotowe są powtarzalne ale jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, a co najważniejsze są tanie. Projekty indywidualne są drogie, a różnica w cenie między projektem gotowym a indywidualnym może wynosić od kliku do kilkunastu tysięcy złotych.

Wiele osób planujących budowę domu myśli o projekcie indywidualnym, w każdym calu dopasowanym do swoich wyobrażeń i potrzeb – niestety, takie projekty są drogie. Tańszym rozwiązaniem jest projekt gotowy, który także można dopasować do swoich potrzeb. Na rynku dostępnych jest cała masa projektów, wielu firm. Wystarczy odszukać właściwy projekt dopasowany do naszych potrzeb i z pomocą architekta dopasować go do swoich wymagań.

Adaptacja projektu

Wybór właściwego projektu jest ważny nie tylko ze względu na własne oczekiwania, ale jest również istotny podczas uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wybór projektu powinien być zgodny z warunkami lokalnej zabudowy. Przystosowanie musi objąć przede wszystkim lokalizację na konkretnej działce. Konieczność niektórych zmian w projekcie jest z góry zakładana przez projektantów i nie ma potrzeby składania wniosku o zmiany w projekcie (np. dostosowanie do warunków gruntowych, podpiwniczenie, zmiany instalacji). Na inne zmiany w projekcie, które wynikają z chęci dopasowania go do własnych potrzeb i upodobań, należy uzyskać zgodę architekta – projekt gotowy jest bowiem dokumentem chronionym prawem autorskim.
Przy adaptacjach architektonicznych projektów gotowych, można swobodnie zmieniać rozmieszczenie okien, drzwi lub ścian działowych. W pierwszej kolejności adaptowane są fundamenty, instalacje wewnętrzne i przyłącza uzgodnione z dostarczycielami mediów. Zmiany w konstrukcji mogą być dość skomplikowane i powodować spory wzrost kosztów. 

Zobacz także: Jak wybrać idealny projekt domu?

Pamiętaj! Adaptację należy zlecić specjaliście – musi posiadać on uprawnienia do projektowania oraz zaświadczenie od Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa.

Odpowiedzialność projektanta

Projektant w adaptacji projektu powinien wziąć pod uwagę decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, obowiązujące normy oraz przepisy. Inwestor nie musi się o to martwić, ponieważ to projektant ponosi pełną odpowiedzialność za poprawność projektu architektonicznego oraz jego zgodność z przepisami, staje się też autorem projektu budowlanego.

Zobacz także: Kto jest kim na budowanie - zadania projektanta

Podstawowe elementy projektu to:

• projekt domu i przyłączy instalacji na mapie w skali 1:500 (1:1000),
• opis do projektu zagospodarowania i wyliczeń powierzchni terenu,
• dodatkowe dokumenty wymagane przez urząd i przepisy.

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budując dom do wyboru mamy projekt indywidualny albo gotowy.
Budując dom do wyboru mamy projekt indywidualny albo gotowy.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama