REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prace przygotowawcze

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie terenu pod budowę.
Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie terenu pod budowę.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie tego terenu. Zanim rozpoczniesz prace budowlane działkę należy uporządkować, wyrównać, doprowadzić media, itd.

Aby zacząć budować należy odpowiednio przygotować teren:

- usunąć krzewy i drzewa,

REKLAMA

- wyrównać teren,

- zlikwidować prowizoryczne dojazdy,

- doprowadzić wodę i prąd z wyznaczonych miejsc poboru,

- zabezpieczyć plac budowy przed wodą opadową i zapewnić jej skuteczne odprowadzanie,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przygotować odpowiednie pomieszczenia na składowanie materiału, urządzenia sanitarne, itp.

Zobacz także: Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?

Pamiętaj, że wszystkie te prace powinny być wykonywane jedynie na terenie objętym pozwoleniem na budowę.

Sprawy związane z pozwoleniami czy uzgodnieniami najlepiej załatwiać zimą, gdyż jest to "martwy" sezon budowlany. Ale i tak załatwienie spraw organizacyjnych może zająć kilka miesięcy. Nie wspominając już o tym, że nic Wam się nie uda załatwić jeśli dystrybutorzy mediów nie wydali Wam warunków podłączenia, w których jest zawarta informacja o podłączeniu mediów, czyli prądu, wody, gazu i kanalizacji do nowego domu.
Na samym projekcie budowlanym trzeba zaznaczyć przebieg projektowanej sieci, czyli wszystkie podziemne i nadziemne instalacje znajdujące się na działce. Zawsze mogą się zdarzyć stare kable lub części instalacji, które nie zostały zaznaczone na starych mapach geodezyjnych, wtedy trzeba będzie sięgnąć po dane archiwalne. W takiej sytuacji geodeta powinien zostawić adnotacje na planie budowy. Po ustaleniu usytuowania instalacji elektrycznych, na mapie do projektu określić należy dokładne miejsce położenia budynku, a także dokładny przebieg poszczególnych przyłączy. Jeśli instalacja, którą będziecie podciągać do Waszego placu, będzie przechodzić przez teren należący do miasta, firmy albo do osoby prywatnej, musicie uzyskać pisemną zgodę właściciela na przeprowadzenie takich czynności. Wydłuży to niestety rozpoczęcie wykonywania samych prac.

Zobacz także: Plan zagospodarowania przestrzennego

Prawo budowlane szczegółowo określa zasady zagospodarowania terenu budowy:

- Plac powinien być ogrodzony minimum 1,5 metrowym płotem.
- Jeżeli wykonanie ogrodzenia nie jest możliwe, plac budowy trzeba oznakować tablicami ostrzegawczymi, zwłaszcza przy niebezpiecznych miejscach (np. wykopy).
- Standardowo w widocznym miejscu trzeba zamontować żółtą tablicę informacyjną z danymi dotyczącymi inwestora, rodzaju inwestycji, osób nadzoru, numeru zezwolenia na budowę, organów administracji, itp.

Zobacz także: Przygotowanie placu budowy

Po załatwieniu formalności możesz się zabrać do organizacji samego placu budowy. Aby doprowadzić prąd, musisz zamontować złącze zasilające, które będzie dostarczać prąd do urządzeń podczas budowy. Może być zamontowane prowizorycznie, tak aby po zakończeniu budowy można je było zdemontować. Musi być tak umieszczone, aby służby energetyczne miały do niego dostęp w razie awarii i w czasie nieobecności właściciela. Dlatego najlepiej, aby złącze było zmontowane w linii ogrodzenia. Obok złącza powinien być zamontowany licznik, na podstawie którego będziesz opłacać dostarczany prąd.
Na końcu powinieneś sobie rozplanować położenie wszystkich urządzeń, pomieszczeń gospodarczych i innych miejsc na przechowywanie materiału. Dobra organizacja zapewni nam swobodne poruszanie się po placu budowy i umożliwi lepszą kontrolę ekipy budowlanej.

Zobacz także: Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA