| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Jak zabezpieczyć dom przed złodziejem. Możliwości jest wiele. Najlepiej wprowadzać je już na etapie projektu.

Czy mi to grozi?

Już samo usytuowanie i architektura budynku sprawiają, że jest on mniej lub bardziej narażony na ataki włamywaczy. Samotne siedlisko mimo tego, że jest oazą spokoju, jest również bardziej narażone na włamanie niż te usytuowane w zwartym kompleksie. Nie ma bowiem sąsiadów, którzy są „naturalnym monitoringiem” naszego przybytku. Prawda jest taka, że najbezpieczniejsze są domy, w których z sąsiadem łączy nas wspólne ogrodzenie. Również architektura samego budynku może ochronić nasz dom przed zakusami złodzieja.

Zachęci złodzieja:

– Finezyjna konstrukcja z dużą ilością okien i wejść niewidocznych z ulicy.

– Liczne zakamarki     

– Roślinność, która stanowi dogodną kryjówkę dla włamywacza

Odstraszy złodzieja:

– Prosta bryła.

– Budynek o kształcie prostokąta (ewentualnie litery L lub T)-po pierwsze jest prosty w budowie i energooszczędny, po drugie-sprawi, że złodziej nie będzie miał miejsca, żeby się zaczaić.

Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z budowy swojego wymarzonego domu i stworzenia wspaniałego ogrodu. Czasem konieczne jest po prostu zainwestowanie pieniędzy w nowoczesny system alarmowy. I tak będziesz musiał o nim pomyśleć, jeśli często wyjeżdżasz z domu i Twój przybytek stoi pusty.

Zobacz także: Jak zamontować skuteczny monitoring?

Proste poprawki

Zmiana drobnych elementów również może pomóc w zabezpieczeniu Waszego domu. Dotyczy to zwłaszcza ogrodzenia i bramy wjazdowej.
– Ogrodzenie powinno być tak skonstruowane, żeby nie dało się łatwo sforsować.

– Drzwi wejściowe powinny być oczywiście antywłamaniowe, ale dobrze jest, aby były oprócz tego widoczne od strony drogi, albo dla sąsiadów. Dzięki temu złodziej nie będzie osłonięty podczas próby włamania. Bardzo często do włamania dochodzi poprzez drzwi dodatkowe, np. od kotłowni. Pamiętajmy więc, aby je także zabezpieczyć.

– Okna od piwnicy i pomieszczeń gospodarczych powinny być niewielkie, albo przynajmniej zabezpieczone w tym samym stopniu co parterowe.

– Okna na piętrze nie wymagają już takich zabezpieczeń chyba, że konstrukcja elewacji ułatwia wdrapanie się na górę. Z kolei większe oszklone powierzchnie jak, np. drzwi tarasowe powinny mieć wzmocnione profile, inaczej będzie się je dało otworzyć jednym pchnięciem.

Zobacz także: Jaki system alarmowy wybrać?

Przy doborze odpowiednich zabezpieczeń należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie komplikowały codziennych czynności i nie przeszkadzały członkom rodziny. Ale najważniejsze, to zabezpieczyć wszystkie słabe punkty naszego budynku. Pozostawienie niezabezpieczonych drzwi lub okna sprawia, że ochrona całej reszty jest bez sensu.

Zobacz także: Montaż inteligentnych instalacji w domu jednorodzinnym, krok po kroku

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Już samo usytuowanie i architektura budynku sprawiają, że jest on mniej lub bardziej narażony na ataki włamywaczy
Już samo usytuowanie i architektura budynku sprawiają, że jest on mniej lub bardziej narażony na ataki włamywaczy

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »