reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Typy hydroizolacji wykonywane na ścianie fundamentowej

Typy hydroizolacji wykonywane na ścianie fundamentowej

Z uwagi na fakt, że ściany fundamentowe oraz ściany piwnic znajdują się w stałym kontakcie z gruntem są narażone na ustawiczny kontakt z wilgocią.

Ogólnie wymagane jest wykonanie dwóch typów izolacji.

Pierwszą z nich jest izolacja pozioma. Wykonywana jest na wierzchu ścian oraz ław fundamentowych min 20-30 cm nad poziomem terenu. Wykonywana jest ze środka hydrofobowego jakim są dwie warstwy papy lub folia. Zadaniem takie izolacji jest uniemożliwienie podciągania wody poprzez kapilary. Drugim typem izolacji znacznie bardziej pracochłonnym jest izolacja pionowa. Jej typ zależy od warunków gruntowo-wodnych. Wyróżnia się jej trzy typy.

Wykonuje się ją dla fundamentów na gruntach piaszczystych, dobrze filtrowanych, o niskim poziomie zwierciadła wody gruntowej. Do jej wykonania używamy mas bitumicznych w postaci lepików, lub emulsji bitumicznych szybkorozpadowych. Jest to tania, szybka metoda nie wymagająca kwalifikacji. Jest ona możliwa do realizacji pod warunkiem wykonania odpowiedniego podłoża, np. tynku drugiej kategorii. Czasem można ją wykonać poprzez nałożenie zaprawy z żywicami lub za pomocą folii polietylenowej.

Polecamy: Podkłady pod posadzki

Stosowana dla fundamentów posadowionych na gruntach spoistych zwartych gliniastych. Pomimo, że zakłada się poziom zwierciadła poniżej posadowienia uwzględnia się okresowe wahania wody, m.in. wód zaskórnych. Realizowana jest za pomocą 3-5 warstw papy na lepiku, lub odpowiedniej folii (polecam PE-HD). Najlepiej jeśli to jest papa termozgrzewalna, wzmocniona włóknem poliestrowym.

Trzeci typ izolacji jest wówczas stosowany, gdy poziom wody gruntowej osiąga poziom powyżej posadowienia fundamentu. Wówczas taki typ izolacji chroni przed wilgocią wywołaną naporem hydrostatycznym wody gruntowej. Zwykle takich rozwiązań powinno się unikać, gdyż są kosztowne i wymagają bardzo rzetelnego wykonania. Realizowana jest za pomocą trzech warstw z papy o gramaturze 3000g/m2 dodatkowo zabezpieczonej przez dociskową ściankę ceglaną grubości 12 cm.

Należy brać pod uwagę, że w przypadku izolacji typu średniego i ciężkiego należy wykonać drenaż obwodowy. Przy bardzo dużym naporze wody należy pamiętać o konstrukcji podłogi w formie płyty zbrojonej oraz zabezpieczonej przeciwwilgociowo ze szczelnego betonu zakotwionej w ścianach nośnych.

Czytaj także: Ściany działowe murowane

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Z uwagi na fakt, że ściany fundamentowe oraz ściany piwnic znajdują się w stałym kontakcie z gruntem są narażone na ustawiczny kontakt z wilgocią
Z uwagi na fakt, że ściany fundamentowe oraz ściany piwnic znajdują się w stałym kontakcie z gruntem są narażone na ustawiczny kontakt z wilgocią

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama