reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Nietypowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

Nietypowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

O nietypowych fundamentach mówimy np. w sytuacji, kiedy chcemy posadzić budynek w nietypowym miejscu np. na skarpie lub tuż obok budynku już istniejącego. Do fundamentów nietypowych, możemy zaliczyć np. ławę murowaną.

Obecnie ława murowana jest rzadko spotykana, głównie ze względu na pracochłonność jej wykonania. W przeszłości ława murowana była wykonywana z kamienia, w szczególności pochodzenia magmowego. Taki fundament spełniał wszelkie wymagania dotyczące mrozoodporności i nośności. Dziś dawne kamienie zastąpiły cegły, oraz bloczki betonowe o wymiarach 14/25/38 cm.

Charakterystyka ławy murowanej

Ławy z cegieł lub bloczków muruje się w postaci trzech warstw na zaprawie minimum M8. Ławy wymagają wykonania zgodnie ze sztuką murarską, czyli z odpowiednim przewiązaniu ½ cegły na podkładzie z chudego betonu gr. min. 5 cm. Dodatkową niedogodnością takiego rozwiązania jest przymus stosowania, tzw. „odsadzek” poszerzających wykop fundamentu. Odsadzki wynikają z warunków wiązania i odpowiedniej redystrybucji naprężeń od ścian nośnych.

Ściany fundamentowe z pustaków zasypowych

Innym rozwiązaniem mogą być ściany fundamentowe z pustaków zasypowych. Ten sposób jest często wybierany przez inwestorów wykonujących budynek metodą gospodarczą. Trzon stanowią pustaki o dwóch, trzech otworach szerokości 20, 25, 30 cm, wysokości 20–25 cm i długości 40–60 cm. Można je układać na sucho lub na zaprawie, przy zachowaniu zasad murowania i przesunięcia spoin pionowych w kolejnej warstwie o ½ pustaka. W celu wyrównania nośności podłoża układa się je na wstępnie wyrównanej warstwie z chudego betonu. Spód i wierzch takiego fundamentu (dodatkowo środek) należy zazbroić dwoma prętami o średnicy min. 10 mm, połączonych strzemionami o średnicy 6 mm co 30 cm. Co drugi, trzeci otwór należy uzupełnić szkieletem zbrojeniowym oraz wszystkie otwory wypełnić keramzytobetonem C12/15 – C16/20.

Zobacz także: Czym najlepiej termicznie izolować ławy fundamentowe?

Budynek bez piwnic

W budynkach bez piwnic fundament realizowany jest za pomocą ścian fundamentowych. Taki fundament stanowi mur z cegieł lub bloczków o wysokości 50–150 cm, zależnie od strefy przemarzania gruntu i szerokości około 50 cm. Ściany takie należy ocieplić oraz zaizolować przeciwwilgociowo oraz docieplić za pomocą styropianu, od zewnątrz, w celu uniknięcia mostów termicznych. Grubość takiej izolacji wynosi efektywnie 15 cm. Dodatkowo należy wykonać izolację przeciwwilgociową na ścianie i ewentualnie na warstwie styropianu.

Zobacz także: Na jakim fundamencie postawić dom?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ława fundamentowa obecnie jest rzadko spotykana ze względu na pracochłonność. W przeszłości była wykonywana z kamienia, w szczególności pochodzenia magmowego.
Ława fundamentowa obecnie jest rzadko spotykana ze względu na pracochłonność. W przeszłości była wykonywana z kamienia, w szczególności pochodzenia magmowego.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Pakla

doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama