reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym są fundamenty?

Czym są fundamenty?

Fundamenty to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przekazywanie obciążeń działających na budynek na podłoże gruntowe.

Siły działające na fundamenty

Fundament oprócz obciążeń statycznych pochodzących od wyposażenia budynku i ciężaru własnego musi również radzić sobie z przenoszeniem obciążeń nieprzewidzianych długoterminowych jak śnieg, ale i obciążeń chwilowych, dynamicznych, takich jak wiatr. Oczywiście pojawiają się również obciążenia nieprzewidywalne, które znacznie zmieniają i redystrybują siły, takie jak przemieszczenia od szkód górniczych, konsolidacja związana ze zmianą warunków gruntowo-wodnych lub też przemianą fazową wody.

Fundament to podstawa

Solidne i przemyślane zaprojektowanie konstrukcji fundamentu jak płyta, ława i ściana należą do najważniejszych elementów budynku. Z uwagi na praco- i materiałochłonność takiej konstrukcji należy ją zaprojektować przemyślanie. Najczęstsza metoda to stosowanie rozwiązań typowych, najczęściej projektowanych bez solidnej analizy warunków gruntowo-wodnych oraz znajomości podstaw geotechniki. Do takiego zadania wymagana jest osoba o wiedzy i doświadczeniu w analizie stanu naprężeń wynikającego, m.in. z badań geotechnicznych.

Zobacz także: Typowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

Etapy wykonania fundamentów

Etap zakończenia prac związanych z fundamentowaniem to porównywalnie stan zero. W odniesieniu do ław fundamentowych oznacza wykonanie takich prac jak: wykopy, ławy fundamentowe, izolacji przeciwwilgociowej, ścian fundamentowych, izolacji termicznej oraz izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych, zasypek wykopów, wykonstruowanie podłóg, oraz izolacji termicznej i przeciwwilgociowej podłogi. W odniesieniu do płyty fundamentowej to: usunięcie humusu, wykonanie warstwy drenażowej i podkładowej pod płytę fundamentową umożliwiającej równomierne oparcie fundamentu, wykonanie płyty fundamentowej oraz wykonanie izolacji termicznej i przeciwwilgociowej płyty.

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

Zobacz także: Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fundamenty to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przekazywanie obciążeń działających na budynek na podłoże gruntowe. Fot. Röben
Fundamenty to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przekazywanie obciążeń działających na budynek na podłoże gruntowe. Fot. Röben

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama