reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Pokrycie z dachówek bitumicznych

Pokrycie z dachówek bitumicznych

Dachówki bitumiczne cieszą się coraz większą popularnością, zwykle są nazywane gontami bitumicznymi.

Podobnie jak gonty, dachówki składają się z kawałków papy asfaltowej. Papa asfaltowa jest materiał asfaltu o średniej penetracji zmodyfikowany SBS-em czyli włóknem polimerów nadającym dachówce elastyczność. Kawałki papy z jednej strony są powycinane ozdobnie nadając pokryciu odpowiedni charakter dachu z prawdziwą dachówką.

Cała konstrukcja dachówki bitumicznej składa się z czterech warstw. Pierwsza warstwa to zbrojenie lub inaczej osnowa. To ona stanowi o jej elastyczności i oporności na kruche pękanie, szczególnie w okresie zimy. Następna warstwa to warstwa bitumu, pokrywająca z dwóch stron warstwę zbrojenia. Kolejną warstwą jest warstwa z folii polietylenowej, której zadaniem jest zapobieganiu przyklejaniu się warstw dachówek przed ich sklejeniem. Ostatnią warstwa jest posypka z bazaltu, łupka, która nadaje papie odpowiednią fakturę oraz w odpowiedniej barwie może wpływać na ilość odbitego światła i konsumpcji energii przez dachówkę.

Polecamy: Podkłady pod posadzki

Dachówki można układać na dachach o nachyleniu od 12–80%. Zależnie od tarcia wody po fakturze dachu. Są stosunkowo elastyczne i nadają się do krycia dachów o skomplikowanych kształtach, gdzie wymagane są częste docięcia. Dach z dachówek bitumicznych wymaga deskowania szczelnego. Dlatego układa się je na wcześniej przybitych desek łączonych na wpust lub płyt OSB. Dachówki przymocowuje się za pomocą gwoździ papiakowych. Między sobą, tym samym eliminując podrywanie na wietrze, dachówki ulegają samowulkanizacji. Dachówki sczepiają się między sobą poprze naniesienie na ich wewnętrzną powierzchnię kleju lub miękkiego asfaltu zapewniającego sczepianie w temperaturze +10oC. Dachówki bitumiczne stosunkowo łatwo naprawić, łatwo rozebrać takie pokrycie, oraz odznaczają się małym ciężarem, co w konsekwencji zmniejsza przekroje konstrukcji dachu. Ponadto dachy bitumiczne są dosyć trwałe - nawet do 10 lat.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama