| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Docieplanie ścian domów drewnianych – metoda lekka mokra

Docieplanie ścian domów drewnianych – metoda lekka mokra

Przy ocieplaniu domu drewnianego należy przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że dom drewniany musi oddychać, dodatkowo ma tendencję do kondensacji wilgoci oraz skurczu.

Oprócz metody lekkiej suchej jest metoda lekka mokra. Wymieniona metod nie jest metodą trudną lecz wymaga nieco doświadczenia. Zalecanym materiałem szczególnie przy renowacji jest styropian.

Styropian

Nie ma tak dobrych właściwości termoizolacyjnych jak wełna, ale za to jest nienasiąkliwy i bardziej niezawodny w takim rozwiązaniu.

Zobacz także: Jak docieplić ściany domów drewnianych metodą lekką suchą?

Układanie paroizolacji

Przed ułożeniem warstwy styropianu, należy na ścianie rozłożyć paroizolację chroniącą konstrukcję drewnianą przed zawilgoceniem. Można ją wykonać z foli polietylenową lub PCV grubości około 0,1 mm. Folię należy układać na zakład 10÷15 cm i miejsca łączenia również zakryć taśmą. Na dole umieszcza się listwę dystansową umożliwiającą właściwą cyrkulację powietrza.

Jak układać styropian

Po ułożeniu paroizolacji należy ułożyć warstwę styropianu. Można układać elementy styropianowe ryflowane lub płyty styropianowe na paskach dystansowych grubości 2 cm i szerokości 4÷5 cm. Elementy styropianowe można montować bezpośrednio do ścian domu za pomocą kotew z talerzykowatymi dociskami w tej samej linii na całej wysokości domu. W sytuacji zastosowania pasków dystansowych płyty styropianowe, np. odmiany EPS 70 lub EPS 100 licuje się na paskach. Ustawione pionowo płyty mocuje się wstępnie dwiema kotwami. Po ułożeniu siatki i kleju na powierzchnię płyt styropianowych należy w ten sam sposób zabezpieczeń wszystkie narożniki płyt. U góry zostawia się szczelinę dylatacyjną zabezpieczoną siatką, przybitą do poszycia dachowego.

Zobacz także: Powłoki malarskie na ścianach elewacyjnych

Na koniec

Na warstwę zbrojącą z klejem nakłada się warstwę gruntującą białą lub zabarwioną na kolor tynku. Następnie wykonujemy ostateczną warstwę z tynku cienkowarstwowego. Warstwę kleju z siatką po nałożeniu gruntu możemy pokryć powłoką tymczasową na okres do 2 lat. Prace powinny być wykonywane przy odpowiedniej pogodzie: w temperaturze 5-25°C, w dni bez opadów, silnego wiatru itp.

Zobacz także: Jak zbudować dom energooszczędny

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »