reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Montaż nowych drzwi

Montaż nowych drzwi

Przed wykonaniem montażu należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału drzwi, wielkość skrzydła, ponieważ ma to wpływ na obciążenie jednostkowych okuć.

Wymiary drzwi są określone jako wymiary światła ościeżnicy. Światło ościeżnicy to wymiar otworu drzwiowego oraz wymiar luzu montażowego.

Przy uwzględnianiu wysokości należy brać pod uwagę wysokość od posadzki wykończonej lub wykończonego progu, ponieważ tylko niektóre drzwi umożliwiają docięcie od dołu.

Ościeżnice montuje się z luzem 1÷1,5 cm. Ościeżnice regulowane osadza się bezpośrednio na wykonanych płaszczyznach tynków. Ościeżnice mogą pozostać nieotynkowane. Ościeżnice stalowe mogą być wykonywane w różny sposób. Mogą być wykonane w czasie wznoszenia ściany, dospawane do ościeżnic istniejących, lub montowane na śruby lub tuleje rozpierane. Ościeżnice powinny być zamocowane w pinie przy zachowaniu ortogonalności ramy. Liczba punktów montażowych ustalona jest w aprobacie technicznej ustalonej przez producenta. Ościeżnice montuje się zwykle w trzech punktach w sposób zbliżony do rozstawu zawiasów, zwykle w odstępach około 75 cm. Dodatkowo ościeżnice mogą być montowane w nadprożu, jeżeli ich szerokość jest większa nić jeden metr.

Polecamy: Montaż nowych okien

Luzy na montaż drzwi powinny być uszczelnione za pomocą materiałów i sposobów odpowiednich dla montażu okien. Drzwi wewnętrzne można oprócz pianki, uszczelnić wełną mineralną. W drzwiach o specjalnym przeznaczeniu np. względy przeciwpożarowe, luz należy szczelnie wypełnić gęstą niepalną wełną mineralną.

Dokładność osadzenia ościeżnic drzwiowych nie powinna przekraczać w odniesieniu do odchylenia od pionu 2mm/mb i nie więcej niż 3 mm na całą długość ościeżnicy. Najlepiej dodatkowo jest sprawdzić funkcjonalność poprzez przetestowanie. Przed wykonaniem drzwi należy się dokładnie upewnić o cenie skrzydeł, zamków, zawiasów, bo czasem sprzedawane są oddzielnie i trzeba dodatkowo zapłacić za niektóre elementy. Pamiętaj, że klamki sprzedawane są oddzielnie.

Czytaj także: Kominy murowane

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama