| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Montaż nowych okien

Montaż nowych okien

Przed przystąpieniem do właściwego montażu powinniśmy już mieć umówionych specjalistów oraz podpisaną umowę.

Okna można montować o każdej porze roku dogodnej dla inwestora. Jedynym elementem, który może powstrzymywać przed montażem są procesy technologiczne i właściwości materiałów montażowych, np. pianka montażowa w temperaturach poniżej zera ma kłopoty z rozprężaniem się. Aby okna służyły latami należy je od razu dobrze zamontować.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na szczeliny montażowe. Są one niezbędne dla pracy okna i i nieznacznego wyrównania imperfekcji (niedokładności) otworu okiennego. Szczelina zależy od powierzchni, rodzaju materiału. Ogólnie należy przyjąć, że minimalna szczelina powinna wynikać ze wzoru S = 10+5(n-1) dla n>1. Gdzie S – szczelina, n – powierzchnia okna. Taka zależność dotyczy okien jasnych, dla ciemniejszych należy tę wielkość zwiększyć co najmniej 5 mm. Związane jest to z większą rozszerzalnością termiczną, spowodowaną akumulacją ciepła poprzez barwę.

Polecamy: Mostki termiczne

Dyble są istotnym elementem montażu. Decydują o zakotwieniu okna w murze i eliminują jego przemieszczanie się. Dyble plus łączniki mocuje się do ściany w odstępach co najmniej 60 cm. Dodatkowo pierwszy dybel powinien być odsunięty o 15 cm od narożnika.

Należy również zwrócić uwagę na otwory odwadniające. W oknach z drewna nigdy nie występują tego rodzaju problemy ponieważ są wykonane z materiału jednorodnego bez pustek powietrznych. W oknach z PCV, które są wykonane z cienkich profili na skutek występowania temperatury punktu rosy w powietrzu, należy wykonać szczeliny odwadniające. Szczeliny te nie powinny być zasłonięte i ewentualna woda powinna mięć swobodne ujście.

Uszczelnienie w trakcie montowania okna powinno być wykonywane za pomocą pianki poliuretanowej. Jej ilość ocenia się subiektywnie. W tym czasie okno powinno być zamknięte lub w środku zaryglowane, aby ekspansywna pianka nie spowodowała ugięcia ościeżnic. Styki okna uzupełnia się za pomocą m.in. silikonu. Wykończenie wokół okien można wykonać za pomocą tynku gipsowego. Dokładność wykonania okien nie powinna przekraczać w odniesieniu do odchylenia od pionu 2mm/mb. Najlepiej dodatkowo jest sprawdzić funkcjonalność poprzez przetestowanie.

Czytaj także: Montaż nowych drzwi

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »