reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?

Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?

O pozwolenie na budowę domu występuje inwestor-czyli właściciel działki, który chce zbudować na niej własny dom. Stosowny wniosek należy złożyć w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy właściwym ze względu na lokalizację działki.

Nie wszystkie obiekty zlokalizowane na działce wymagają uzyskania takiego pozwolenia. Zgodnie z artykułem 29 Ustawy Prawo budowlane nie musisz mieć pozwolenia na budowę niektórych elementów uzupełniających zabudowę zagrodową.

W ramach działki siedliskowej pozwolenia na budowę nie wymagają:

1. Parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

2. Płyty do składowania obornika,

3. Szczelne zbiorniki na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,

4. Naziemne silosy na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,

5. Suszarnie kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2

Pozwolenia na budowę nie wymagają również:

Budynki gospodarcze, wiaty i altany o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 1.000 m2 powierzchni działki.
Indywidualne przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę. Altany i obiekty gospodarcze na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich. Przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 30 m2. Pochylnie przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Instalacja zbiornikowa na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczona do zasilania instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Przyłącza do budynków: elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacyjne. Obiekty przeznaczone do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy.

Zobacz także: Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?

Rodzaje robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia

Remont instalacji gazowych w lokalach mieszkalnych oraz remoncie instalacji gazu płynnego w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Przebudowa i remont przyłączy do budynku: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych. Docieplanie ścian budynków o wysokości do 12 m. Instalowanie i remont tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Instalowanie krat na obiektach budowlanych. Instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych.

Zobacz także: Mapy geodezyjne i formalności przed rozpoczęciem budowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

O pozwolenie na budowę domu występuje inwestor – czyli właściciel działki
O pozwolenie na budowę domu występuje inwestor – czyli właściciel działki

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama