reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak określić wartość działki?

Jak określić wartość działki?

Ile kosztuje działka? Wiele zależy od lokalizacji, w której znajduje się działka. Ceny działek zmieniają się z roku na rok i są różnie w zależności w jakim otoczeniu się znajdują.

Odległość od centrum

Działki zlokalizowane w granicach miasta należą do najdroższych, maksymalne ceny za metr dotyczą oczywiście dużych miast. Idąc coraz dalej okazuje się, że ceny maleją, ale nadal są wysokie. Wiele miast wchłania najbliższe wsie tworząc na terenach podmiejskich osiedla domków jednorodzinnych. Wysoka cena tych działek podyktowana jest oczywiście bliskością miasta, a co za tym idzie lepszą infrastrukturą: drogi asfaltowe, a nie gruntowe, istniejąca sieć wodno-kanalizacyjna, dostępność transportu miejskiego. Im dalej w las-tym taniej. A co za tym idzie: gorszy dojazd, wydłużony czas drogi do i z pracy/szkoły. Ważne jest oczywiście też czy mimo bliskości miasta-działka leży jeszcze w jego granicach, czy już poza nimi.

Otoczenie

Droższe, bo i bardziej atrakcyjne są oczywiście te działki, które znajdują się w pobliżu szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia, sportu i kultury. Mają dogodny dojazd do wielu części miasta lub w ogóle do miasta.

Zobacz także: Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?

Uzbrojenie

Działki nieuzbrojone są tylko pozornie tańsze. Pamiętaj, że i tak będziesz musiał ponieść koszty przyłączenia gazu, elektryczności, sieci wodno-kanalizacyjnej. Koszty te mogą być bardzo wysokie, a co gorsza może się zdarzyć tak, że otrzymasz odmowę wykonania przyłącza. Zdarza się to bardzo rzadko, jednak lepiej wcześniej uzyskać informację, czy doprowadzenia przyłącza będzie możliwe.

Kształt i wielkość działki

Droższe są te działki, których kształt zbliżony jest do kwadratu, są płaskie, lub mają niewielki spadek. Podobnie jak z cenami mieszkań-im działka mniejsza tym cena za metr kwadratowy jest wyższa, wraz ze wzrostem powierzchni-cena metra kwadratowego działki maleje. Wiąże się to również z większym popytem na mniejsze i średnie działki.

Zobacz także: Kupujemy działkę – porada eksperta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Z działką – jak z domem, czy z mieszkaniem, cena nie jest stała i zależy od wielu czynników
Z działką – jak z domem, czy z mieszkaniem, cena nie jest stała i zależy od wielu czynników

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama