| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

Człowiek jest istotą, która dobrze się czuje w harmonijnym otoczeniu, dlatego też większość z nas lubi ład i porządek, w związku z tym również kształt działki dobrze by był zbliżony do ideału. Ponieważ nikt nie sprzedaje i nie kupuje działek okrągłych, zatem wybór pada na kwadrat.

Kwadrat i prostokąt to najlepszy kształt działki pod budowę domu. W przypadku kwadratu sprawa jest oczywista, natomiast w kategorii działka prostokątna są działki lepsze i gorsze – gorsze to oczywiście te długie i wąskie. Zdarzają się również działki w kształcie trójkąta, jednak po chwili zastanowienia, okazu się, że nie są zbyt interesując.

Szukając działki musicie kierować się kilkoma sprawami, które wpływają na jej wielkość:
1. wielkość domu,
2. otoczenie waszej działki, sąsiedztwo i usytuowanie innych domów,
3. odległość od drogi głównej,
4. lokalizacja szamba lub własnej ekologicznej oczyszczalni ścieków,
5. własne plany związane z zagospodarowaniem terenu wokół domu.

Cztery pierwsze elementy determinują wielkość działki w oparciu o określone przepisy prawa, które mówią o odległości nowo powstającego domu od istniejących już domów, ogrodzenia, drogi. Odrębne przepisy ustalają również przestrzeń wymaganą dla założenia szamba, czy własnej oczyszczalni ścieków.

Polecamy: Czym się kierować budując dom?

Ustawa z dn. 07.07.1994  r. Prawo budowlane
Ustawa z dn. 27.03.2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12. 04. 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Ostatni punkt jest również ważny – jeśli chcecie mieć domek z małym ogródkiem, czy trawnikiem wokół domu wybierzecie inną działkę, niż w przypadku, gdy myślicie o zbudowaniu placu zabawa dla dzieci, wytyczeniu boiska, czy wykopaniu oczka wodnego.

Czytaj także: Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »