| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dylemat wyboru okien

Dylemat wyboru okien

Przed wymianą okien zawsze zadajemy sobie pytanie. Z jakiego materiału będzie nowa stolarka. Drewniane – estetyczne, przyjazne, oddychające, czy PVC tańsze, szczelniejsze, wygodniejsze w użytkowaniu.

Okna te wykonane są z polimeru, są odporne na działanie wilgoci i grzybów, jednak z uwagi na swoją elektrostatyczność lubią przyciągać kurz oraz ulegają starzeniu na skutek m.in. działania promieniowania UV. Zanim dokonamy zakupu należy się upewnić o ich klasie grubości profili (A – najgrubsze i droższe), bo to ona decyduje o ich predyspozycjach do zachowania gabarytów i w konsekwencji utrzymaniu szczelności. Również istotną sprawą jest współczynnika przenikania ciepła U w W/(m2K). Powinien się on zawierać w granicach 1,0÷1,7. Im mniejszy tym lepszy, tym mniej ciepła wydostaje się na zewnątrz. Istotną sprawą jest też liczba komór. Ich zwiększanie poprawia izolacyjność oraz sztywność całej konstrukcji okna, ale powoduje wzrost kosztów. Okien z PVC nie można praktycznie naprawić oraz trudno zlokalizować ukryte wady i dlatego warto je kupować od sprawdzonych dostawców i im powierzyć montaż, ponieważ to on decyduje o ich trwałości. Okna PVC mogą być dowolnie barwione.

Polecamy: Montaż nowych okien

Okna drewniane mają niewątpliwie walor estetyczny. Są wykonywane z modrzewia, sosny, dębu. Okna drewniane mogą się w perspektywie czasu paczyć. Co kilka lat okna takie wymagają konserwacji. Przed wymianą okien należy się zastanowić nad sposobem otwierania, bo być może nowy sposób otwierania może poprawić funkcjonalność mieszkania. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że okna z PVC mają, ze względów konstrukcyjnych, szersze ramy więc powierzchnia szyb się nieznacznie zmniejszy w stosunku do okien drewnianych. Okna z PCV są również węższe niż drewniane zatem będzie to miało wpływ na parapety wewnętrzne. Dlatego warto wszystko wymienić kompleksowo.

Czytaj także: Budowa kominków

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

WNCL

Butikowa firma doradcza wyspecjalizowana w strategicznym zarządzaniu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »