| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dodatkowe otwory w konstrukcji stropu

Dodatkowe otwory w konstrukcji stropu

Decyzja wykonania otworu w stropie zachodzi z różnych powodów i nie zawsze można ją przewidzieć na etapie projektu. Stopień trudności wykonania otworu zależy od jego wymiaru. Oczywiście na wielkość otworu ma także wpływ technologia wykonania stropu.

Małe otwory w stropie

Otwory o małych średnicach (wymiarach) nie stanowią przeszkody. Bywa często, że jedno z pomieszczeń zmienia swoje przeznaczenie i zachodzi potrzeba wykonania otworu pod rurę kanalizacyjną. W stropach prefabrykowanych kanałowych można wykonywać otwory do 12 cm pod warunkiem, że nie naruszają one żeber konstrukcyjnych i zbrojenia rozdzielczego. Dobrym rozwiązaniem jest dokładny skan powierzchni w celu wyszukiwania koncentracji prętów zbrojenia za pomocą detektorów metalu. W stropach gęstożebrowych otwory te mogę mieć średnice do 20 cm. Należy pamiętać, że takich otworów nie należy samodzielnie.

Zobacz także: Jak szybko można położyć strop prefabrykowany?

Większe otwory w stropie

Otwory o średnicach mających pomieścić kilka otworów kominowych lub będące miejscem przejścia schodów zbiegowych należy wykonywać w porozumieniu z konstruktorem. Prace powinny być wykonywane przez doświadczoną ekipę. W sytuacji wspomnianych dużych średnic dochodzi do sytuacji wycięcia co najmniej jednego z żeber w każdym rodzaju stropu. Wówczas należy zastosować dodatkowe belki „wymiany” przenoszące dodatkowe siły wynikające z obniżenia nośności stropu otworem. Belki takie powinien zaprojektować konstruktor znając rzeczywisty układ redystrybucji sił. W czasie montażu należy taki obszar otworu podstemplować, aby nie dopuścić do awarii lub nadmiernego uplastycznienia i ugięcia fragmentu stropu. W stropach typu Kleina, gdzie rozstaw belek stalowych jest duży - więcej niż 60 cm, otwór należy umieścić pomiędzy nimi. Jeśli konstrukcja, np. schodów będzie opierała się na jednej z krawędzi stropu, to ten odcinek należy wzmocnić dodatkową belką spoczywającą na belkach zasadniczych.

Zobacz także:  Czym charakteryzuje się strop Ackermana?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Decyzja wykonania otworu w stropie zachodzi z różnych powodów i nie zawsze można ją przewidzieć na etapie projektu.
Decyzja wykonania otworu w stropie zachodzi z różnych powodów i nie zawsze można ją przewidzieć na etapie projektu.

Kasy online 2019. Wymiana, użytkowanie, nowe obowiązki informacyjne29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »