| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dodatkowe otwory w konstrukcji stropu

Dodatkowe otwory w konstrukcji stropu

Decyzja wykonania otworu w stropie zachodzi z różnych powodów i nie zawsze można ją przewidzieć na etapie projektu. Stopień trudności wykonania otworu zależy od jego wymiaru. Oczywiście na wielkość otworu ma także wpływ technologia wykonania stropu.

Małe otwory w stropie

Otwory o małych średnicach (wymiarach) nie stanowią przeszkody. Bywa często, że jedno z pomieszczeń zmienia swoje przeznaczenie i zachodzi potrzeba wykonania otworu pod rurę kanalizacyjną. W stropach prefabrykowanych kanałowych można wykonywać otwory do 12 cm pod warunkiem, że nie naruszają one żeber konstrukcyjnych i zbrojenia rozdzielczego. Dobrym rozwiązaniem jest dokładny skan powierzchni w celu wyszukiwania koncentracji prętów zbrojenia za pomocą detektorów metalu. W stropach gęstożebrowych otwory te mogę mieć średnice do 20 cm. Należy pamiętać, że takich otworów nie należy samodzielnie.

Zobacz także: Jak szybko można położyć strop prefabrykowany?

Większe otwory w stropie

Otwory o średnicach mających pomieścić kilka otworów kominowych lub będące miejscem przejścia schodów zbiegowych należy wykonywać w porozumieniu z konstruktorem. Prace powinny być wykonywane przez doświadczoną ekipę. W sytuacji wspomnianych dużych średnic dochodzi do sytuacji wycięcia co najmniej jednego z żeber w każdym rodzaju stropu. Wówczas należy zastosować dodatkowe belki „wymiany” przenoszące dodatkowe siły wynikające z obniżenia nośności stropu otworem. Belki takie powinien zaprojektować konstruktor znając rzeczywisty układ redystrybucji sił. W czasie montażu należy taki obszar otworu podstemplować, aby nie dopuścić do awarii lub nadmiernego uplastycznienia i ugięcia fragmentu stropu. W stropach typu Kleina, gdzie rozstaw belek stalowych jest duży - więcej niż 60 cm, otwór należy umieścić pomiędzy nimi. Jeśli konstrukcja, np. schodów będzie opierała się na jednej z krawędzi stropu, to ten odcinek należy wzmocnić dodatkową belką spoczywającą na belkach zasadniczych.

Zobacz także:  Czym charakteryzuje się strop Ackermana?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Decyzja wykonania otworu w stropie zachodzi z różnych powodów i nie zawsze można ją przewidzieć na etapie projektu.
Decyzja wykonania otworu w stropie zachodzi z różnych powodów i nie zawsze można ją przewidzieć na etapie projektu.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »