reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak zbudować dom energooszczędny?

Jak zbudować dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to dom, który dzięki nowym rozwiązaniom ma niskie zapotrzebowanie na energię. Z kolei niskie zapotrzebowanie przekłada się na ekonomikę użytkowania.

Materiały

Pierwszym aspektem jest zastosowanie materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Należy jednak uwzględnić ich stosunek energooszczędności do ceny. Dom ocieplony pianką poliuretanową niewątpliwie miałby niezwykle niski współczynnik przenikania ciepła, ale koszt ocieplenia tą metodą były niezwykle wysoki. Niezwykle istotną kwestią jest wykorzystywanie odnawialnej energii, takiej jak energia słoneczna. Aby móc najkorzystniej pozyskiwać taką energię nie bez znaczenia jest usytuowanie budynku względem stron świata. Solary należy umieszczać na południowej i zachodniej elewacji, które gwarantują najlepsze doświetlenie.

Zobacz także: Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

Ilość narożników-nie bez znaczenia

Budynek nie powinien posiadać zbyt rozbudowanego rzutu poziomego. Sytuacja ta jest związana z ilości narożników. Każdy dodatkowy narożnik to potencjalne miejsce kondensacji pary wodnej. Projekt domku powinien już na etapie projektowania uwzględniać potencjalne miejsca występowania mostków termicznych.

Okna

Kolejnym elementem poprawiającym energooszczędność są odpowiednie okna. Niestety nie można wybudować domku bez okien, więc planując zakup należy przyjrzeć się ich współczynnikowi przenikania ciepła. Zastosowanie okien o współczynniku przenikania ciepła U w przedziale <1;1,2> W(m2K) dla ramy oraz U = 0,5÷0,6 dla szyb przy odpowiednim zamontowaniu okien na ścianie powinno istotnie zabezpieczyć mieszkaniem przed nadmiernym wychłodzeniem.

Zobacz także: Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?

Zobacz także: Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

Izolacja

Również ściany powinny posiadać odpowiednie ocieplenie. Zastosowanie izolacji np. wełny mineralnej o grubości ponad 18 cm powinno nadać ścianom wartość współczynnika U>0,15, co jest dwukrotnie mniejsze od wymagań normowych. Podobnie należy zadbać o izolację podłóg oraz, co jest niezwykle istotne, ocieplenie połaci dachowej do poziomu co najmniej izolacyjności ścian.

Zobacz także:  Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama