reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Tynki tradycyjne – czym są?

Tynki tradycyjne – czym są?

Tynki tradycyjne stosowane są w zależności od funkcji pomieszczenia jako samodzielny element wykończeniowy lub jako podkład pod warstwę gładzi w postaci „szlichty” albo gładzi gipsowej.

Tynki mogą być wykonywane na budowie poprzez dozowanie bezpośrednie. Należy pamiętać, dozowanie objętościowe za pomocą ilości łopat nie jest właściwe.

Najwłaściwsze wydaje się dozowanie wagowe, ale trudne do zainicjowania w warunkach budowy. Najlepszym kompromisem jest dozowanie w postaci wiaderek. Jednak coraz częściej tam, gdzie zachodzi potrzeba jednorodności i uzyskania wysokiej jakości tynki przygotowuje się z mieszanek w workach po 25kg. Tynki tradycyjne wykonuje się jako dwu lub trójwarstwowe.

Polecamy: Jak wykonywać ściany dwu- i jednowarstwowe

Pierwsza warstwa składa się z obrzutki zwanej potocznie „szprycem”. Jej zadaniem jest przygotowanie podłoża, poprzez zapewnieni mu odpowiedniej chropowatości, częściowo chłonności oraz chemicznych uwarunkowań, pod wykonanie kolejnej warstwy jaką jest narzut. Szpryc wykonuje się jako zaprawę w proporcjach 1:1 (cement : piasek) lub 1:2.

Narzut stanowi główne ciało struktury tynku i może stanowić ostateczną warstwę ( tynki dwuwarstwowe). Narzut wykonywany powinien być jako zaprawa cementowo - wapienna o proporcjach zależnych od marki zaprawy zwykle 1:2:10 (cement:wapno:piasek). Jej grubość waha się w granicach 1-1,5 cm.

Ostatnią warstwę stanowi gładź. Jej proporcje wahają się w zakresie 0,5:3:10 i powinna składać się piasku o maksymalnym wymiarze ziarna do 1mm. Grubość tej warstwy nie powinna przekraczać 0,5 cm. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim kondycjonowaniu wapna, bo może się kruszyć w trakcie malowania np.: wałkiem. Czas schnięcia tynków przyjmuje się 1mm/dzień.

Czytaj także: Tynki cienkowarstwowe

Aby uzyskać odpowiednią, równą powierzchnię stosuje się listwy tynkarskie. Należy też zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację tynku i eliminowanie nadmiaru wilgoci w tracie dojrzewania tynku.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tynki tradycyjne stosowane są w zależności od funkcji pomieszczenia jako samodzielny element wykończeniowy lub jako podkład pod warstwę gładzi w postaci „szlichty” albo gładzi gipsowej
Tynki tradycyjne stosowane są w zależności od funkcji pomieszczenia jako samodzielny element wykończeniowy lub jako podkład pod warstwę gładzi w postaci „szlichty” albo gładzi gipsowej

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama