reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dojazd do działki budowlanej

Dojazd do działki budowlanej

Rozdział drugi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa rodzaje dróg, które umożliwiają dojazd do miejsca budowy.

Przepisy te uwzględniają konieczność dojazdu do placu budowy maszyn budowlanych, samochodów ciężarowych transportujących materiały budowlane oraz konieczność ruchu pieszych. Każda droga prowadząca do miejsca budowy musi spełniać również wymagania określone przepisami przeciwpożarowymi.

Gdy nie ma drogi publicznej

Nie wszystkie działki budowlane zlokalizowane są bezpośrednio przy drogach publicznych. Do działek, które są pozbawione tego dostępu doprowadza się drogi o szerokości jezdni minimum 3m łączące działkę z drogą publiczną. Umożliwia się również dojście i dojazd od działki budowlanej tworząc ciąg pieszo – jezdny. Musi mieć on szerokość minimum 5m, a jego zadaniem jest umożliwienie ruchu pieszego, jak również zapewnienie możliwości postoju pojazdów. Zamiast drogą, działkę budowlaną z drogą publiczną można połączyć za pomocą dojścia o szerokości 4,5m. Droga prowadząca do domów jednorodzinnych, budynków zagrodowych i budynków rekreacji indywidualnej nie wymaga oświetlenia elektrycznego. Każdy z wymienionych rodzajów dróg czy dojazdów musi mieć nawierzchnię odpowiednią do planowanego ruchu pojazdów.

Zobacz także: Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Droga konieczna

W przypadku, gdy Twoja działka sąsiaduje bezpośrednio z drogą publiczną masz obowiązek zapewnienia drogi koniecznej sąsiadowi, który nie ma innej możliwości dojścia do swojej posesji, jak tylko przez Twoją działkę. Wyznaczenie drogi koniecznej przebiega w oparciu o 145 artykuł Kodeksu Cywilnego. Właściciel działki, przez którą droga ma przebiegać może żądać jednorazowego zadośćuczynienia za udostępnienie gruntu pod drogę.

Drogę konieczną wytycza się z uwzględnieniem najmniejszej szkody dla właściciela działki, przez którą droga będzie przebiegać.

Zobacz także: Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Każda droga prowadząca do miejsca budowy musi spełniać wymagania określone przepisami przeciwpożarowymi.
Każda droga prowadząca do miejsca budowy musi spełniać wymagania określone przepisami przeciwpożarowymi.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama