reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak usytuować budynek na działce?

Jak usytuować budynek na działce?

Odległości budynku usytuowanego na działce są określone w specjalnych rozporządzeniach. Odległość budynku od granicy działki, jeśli ściana posiada gzymsy, okapy lub balkony, powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m.

Ściana budynku bezpośrednio przy granicy działki

Taka sytuacja może mieć miejsce jeśli jest to wynik ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu bądź na sąsiedniej działce istnieje już budynek ze ścianą usytuowaną bezpośrednio przy tej granicy. Wówczas wznoszony budynek musi spełniać jeszcze jedno kryterium-będzie przylegał do istniejącego całą długością swojej ściany lub w pasie o szerokości 3 m przyległym do granicy będzie miał wysokość i szerokość nie większe niż w budynku istniejącym na sąsiedniej działce.

Odległość od granicy działki 1,5 m

W odległości mniejszej niż 3 m od granicy działki, ale nie mniej niż 1,5 m można budować dom jeśli: wynika to z ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu bądź dom znajdujący się na sąsiedniej działce jest zbudowany w odległości mniejszej niż 3 m od granicy działki. Nowo wybudowany dom powinien znajdować się w takiej odległości od granicy działki jak dom sąsiadujący. Ponadto wznoszony budynek nie może być szerszy i wyższy niż dom na sąsiedniej działce. Odległość, o której tu mowa mierzona jest również od ryzalitów i wykuszy w ścianach zwróconych w stronę granicy z sąsiednią działką budowlaną, a także do najbliższego narożnika okna dachowego.

Zobacz także: Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

O czym jeszcze warto pamiętać

Jeśli planujesz zbudowanie na swojej działce stodoły lub innego budynku inwentarskiego musisz pamiętać, że tego typu budynek nie może być usytuowany w pobliżu granicy jako bezpośrednie sąsiedztwo domu znajdującego się na kolejnej działce. Omówione wcześniej odległości nie dotyczą części budynków znajdujących pod ziemią. Wszystkie te odległości dotyczą pomiarów dokonanych w miejscu najmniejszego oddalenia, przy czym dopuszcza się przyjmowanie wymiarów bez uwzględnienia grubości tynków i okładzin zewnętrznych.

Zobacz także: Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Odległość budynku od granicy działki, jeśli ściana posiada gzymsy, okapy lub balkony, powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m.
Odległość budynku od granicy działki, jeśli ściana posiada gzymsy, okapy lub balkony, powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama