reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Usytuowanie budynku na działce

Usytuowanie budynku na działce

Usytuowanie budynku na działce budowlanej szczegółowo określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Paragraf 10 wspomnianego rozporządzenia nakazuje tak zagospodarować działkę budowlaną, by było ono zgodne z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz warunkami obrony cywilnej.

Kryteria ogólne

Dom powinien być usytuowany w miejscu, w którym nie występują wymienione w rozporządzeniu uciążliwości i zagrożenia. Należą do nich: 

1) szkodliwe promieniowanie i oddziaływanie pól elektromagnetycznych,

2) hałas i drgania (wibracje),

3) zanieczyszczenie powietrza,

4) zanieczyszczenie gruntu i wód,

5) powodzie i zalewanie wodami opadowymi,

6) osuwiska gruntu, lawiny skalne i śnieżne,

7) szkody spowodowane działalnością górniczą.

Zobacz także: Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Kryteria szczegółowe

Mimo, że to Ty jesteś właścicielem działki i to Ty będziesz mieszkał w wybudowanym domu, nie możesz w pełni samodzielnie podjąć decyzji o lokalizacji domu na działce. Jeśli działka nie jest zbyt duża-wymiary domu zaczynają mieć duże znaczenie. Jeśli zaś nabyłeś dużą działkę, po spełnieniu wymaganych kryteriów możesz umieścić swój dom w wybranym miejscu. Musisz wziąć pod uwagę następujące czynniki: rodzaj ściany sąsiadującej z granicą działki (będzie miała otwory lub nie), usytuowanie ściany względem granicy, istniejąca już zabudowa. Nie musisz jednak analizować odległości między kilkoma budynkami, które zamierzasz postawić na jednej działce.

Odległość od granicy – otwory okienne i drzwi

Jeśli ściana równoległa do granicy będzie miała otwory okienne lub drzwi – powinna się ona znajdować w odległości 4 m od granicy. Jeśli ściana nie będzie miała tych otworów może być oddalona od granicy działki o 3m. Jeżeli ściana nie jest usytuowana równolegle, wówczas prawidłową odległość domu od granicy należy określać w następujący sposób: 4 m od granicy do najbliższej krawędzi drzwi lub okna znajdującego się w ścianie zwróconej w stronę granicy, 3 m od granicy do najbliższego narożnika, ryzalitu lub wykuszu. W przypadku okien dachowych odległość mierzona w poziomie od granicy działki do najbliższej krawędzi okna nie może być mniejsza niż 4 m.

Zobacz także: Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Paragraf 10 wspomnianego rozporządzenia nakazuje tak zagospodarować działkę budowlaną, by było ono zgodne z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz warunkami obrony cywilnej
Paragraf 10 wspomnianego rozporządzenia nakazuje tak zagospodarować działkę budowlaną, by było ono zgodne z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz warunkami obrony cywilnej

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama