| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym się kierować budując dom?

Czym się kierować budując dom?

Z punktu widzenia przyszłego użytkownika domu jest sprawą oczywistą, że decydując się na budowę należy kierować się komfortem jego użytkowania, funkcjonalnością i ekonomią eksploatacji. Ale oprócz tych subiektywnych kryteriów istnieją również kryteria obiektywne-prawne.

Wszelkie poniżej zaprezentowane kryteria budowy domu wynikają z przewidywanego okresu użytkowania domu, stosowania wiedzy technicznej oraz przepisów techniczno-budowlanych.

Kryteria budowy domu – aspekt bezpieczeństwa i higieny pracy oraz użytkowania

Zarówno w czasie budowy, jak i w okresie użytkowania dom musi zapewniać bezpieczeństwo rozumiane jako: bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto dom powinien odpowiadać określonym standardom warunków higienicznych i zdrowotnych, jak również spełniać wymogi ochrony środowiska i ochrony mieszkańców przed hałasem i drganiami. Dom powinien być tak zaprojektowany i wykorzystywać takie dostępne materiały konstrukcyjne, które zapewnią mu właściwą charakterystykę energetyczną oraz umożliwią racjonalne wykorzystanie energii.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Kryteria użytkowe budowy domu

Budując dom należy zwrócić szczególną uwagę na zaopatrzenie go w wodę i energię elektryczną oraz, odpowiednio do potrzeb, w energię cieplną i paliwa. Założeniom technicznym budowy domu powinna przyświecać zasada efektywnego wykorzystania tych czynników. Ważne jest również, by zająć się nie tylko kwestią dostarczenia mediów do domu, ale także sprawą usuwania zanieczyszczeń: ścieków, wody opadowej i odpadów. 

Zobacz także: Jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki i ich usytuowanie?

Inne ważne kryteria

Inne ważne kryteria budowy domu to: zapewnienie możliwości utrzymania właściwego stanu technicznego budynku w okresie jego eksploatacji, odpowiednie usytuowanie domy na działce budowlanej, respektowanie uzasadnionych roszczeń osób trzecich, np.: zapewnienie dostępu do drogi publicznej, jak również zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na terenie budowy.

Zobacz także: Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Decydując się na budowę należy kierować się komfortem jego użytkowania, funkcjonalnością i ekonomią eksploatacji.
Decydując się na budowę należy kierować się komfortem jego użytkowania, funkcjonalnością i ekonomią eksploatacji.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »