| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak wybrać miejsce na dom?

Jak wybrać miejsce na dom?

Podjęliście już decyzję o budowaniu domu, teraz musicie wybrać miejsce, w którym będzie Wam się dobrze mieszkało. Przecież przewaga domu nad mieszkaniem w bloku polega głównie na większej swobodzie użytkowania, bliskości terenów zielonych i znacznie większej przestrzeni.

Wiele lat temu, gdy domu stanowiły liczebną przewagę nad blokami, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale jak sądzę również w zgodzie z obowiązującą modą budowało się domy blisko drogi, najlepiej tek, by jedna ze ścian domu stanowiła element ogrodzenia. Tylko że wtedy ruch uliczny, głównie samochodowy był znikomy. Dziś nikt nie chce mieszkać blisko ulicy, a już z pewnością nie przy trasie szybkiego ruchu. Rozejrzyj się wokół – jeśli dostrzegasz w pobliżu sieć fabryk, lepiej poszukaj innej działki.

Maszty z nadajnikami telekomunikacyjnymi i słupy wysokiego napięcia nie tylko szpecą krajobraz, ale przede wszystkim emitują promieniowanie elektromagnetyczne, które nie jest obojętne dla zdrowia i bezpieczeństwa – szczególnie dzieci, ciekawe świata mogą stać się ich ofiarami.

Polecamy: Jak usytuować budynek na działce?

Ukształtowanie terenu – to bardzo ważny element decydujący o wyborze działki. Szczególnie uważaj na wszelkie zagłębienia terenu – w okresie wzmożonych opadów może się w nich gromadzić woda, wzrastać poziom wód podziemnych co będzie skutkowało cyklicznym zalewaniem piwnic. Tereny podmokłe, czy regularnie zalewane mogą nawet uniemożliwić budowę domu. Sąsiedztwo rzeki, czy innego zbiornika wodnego to ciekawy element krajobrazu – niestety może przyczynić się do zwiększonej wilgotności terenu.

Plany zagospodarowanie przestrzennego są tym dokumentem, z którym dobrze jest się zapoznać, zanim podejmiesz decyzję o kupnie działki. Przecież nie chcecie, żeby w niedługim czasie po przeprowadzce po sąsiedzku wyrosło wam wysypisko śmieci. 

Czytaj także: Dojazd od działki budowlanej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »