reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dokładam do windy a mieszkam na parterze

Dokładam do windy a mieszkam na parterze

Dlaczego muszę dokładać się do windy mieszkając na parterze? Jak wskazuje Ustawa o własności lokali, do obowiązków właścicieli lokali należy utrzymanie nieruchomości wspólnej. Można do nich zaliczyć m. in. obowiązek uiszczania opłat na antenę zbiorczą czy windę. Ustawa nie przewiduje możliwości obniżenia opłat za windę jeżeli mieszkamy na parterze. W mniejszych wspólnotach mieszkaniowych zależy to jednak od ustaleń między właścicielami lokali.

Właściciele lokali we wspólnotach mieszkaniowych decydują o sposobie rozdziału kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Wybrany przez właścicieli zarząd jest wykonawcą podjętych uchwał.

Kwestię utrzymania nieruchomości wspólnej (w tym także wind) reguluje Art. 12 ust. 2 Ustawy o własności lokali. Stanowi on, iż właściciele lokali partycypują w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej stosownie do posiadanych przez siebie udziałów. Ustawa stanowi, że obciążenie to można zwiększyć uchwałą właścicieli lokali w odniesieniu do właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali. Nie ma jednak w ustawie podstaw do obniżenia udziału w kosztach zarządu nieruchomości wspólnej poniżej udziału właściciela.

Przede wszystkim jednak należy pamiętać o tym, że we w przypadku kosztów zarządu nieruchomością wspólną, nie płaci się za korzystanie, lecz za koszty utrzymania elementów będących współwłasnością wszystkich właścicieli lokali.

Sąd Najwyższy zauważył, że z Art. 3 Ustawy o własności lokali wynika jednoznacznie, że w razie wyodrębnienia własności lokali, grunt oraz wszelkie części budynku i inne urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali lub dotychczasowego właściciela nieruchomości ze względu na należące do niego niewyodrębnione lokale, stanowią ich współwłasność w częściach ułamkowych, odpowiadających stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej budynku. W nieruchomości wielomieszkaniowej, współwłasnością przymusową objęte będą zatem takie części jak klatki schodowe czy właśnie windy. Udział w nieruchomości wspólnej jest prawem związanym z własnością lokalu i nie możemy go bez ustawowych podstaw zmniejszyć ani zwiększyć.
Opłata za windę uzależniona więc będzie od powierzchni danego mieszkania, a ponosić ją muszą wszyscy mieszkańcy, w tym właściciele lokali znajdujących się na parterze lub pierwszym piętrze. Podobnie będzie we wspólnotach liczących więcej niż jeden budynek - trzeba uczestniczyć w kosztach eksploatacji i remontów części wspólnych, w tym wind we wszystkich budynkach wchodzących w skład danej nieruchomości.

Zobacz również serwis: Najem

W przypadku małych wspólnot – liczących nie więcej niż siedem lokali – istnieje większa dowolność w ustalaniu zasad ponoszenia nakładów na nieruchomość wspólną. W takich wspólnotach może dojść do innego ustalenia sposobu ponoszenia kosztów – np. mieszkający na poddaszu ponosić mogą większe koszty związane z utrzymaniem dachu, a mieszkający na parterze dokładać się mogą bardziej do remontów piwnic i tylko symbolicznie do kosztów utrzymania windy.
Inną sprawą jest, że w przypadku małych wspólnot rzadko spotkamy budynki z windą…

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Igor Bąkowski

Radca prawny

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama