REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kosz dachowy - jak wykonać prawidłowo

Kosz dachowy - jak wykonać prawidłowo
Kosz dachowy - jak wykonać prawidłowo

REKLAMA

REKLAMA

Kosz dachowy. Kosz dachowy słusznie zasłużył na opinię jednego z najbardziej wrażliwych na przeciekanie elementów dachu. Schowany pomiędzy dwiema połaciami, nie budzi zainteresowania dopóty, dopóki na poddaszu nie zauważymy plam wilgoci lub śladów zacieków na wewnętrznej ścianie przylegającej do ujścia kosza. Dlaczego osoby budujące swój dom powinny wiedzieć, czym jest kosz dachowy? Dlaczego jakość materiałów, z których jest wykonany, jest tak ważna? Na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz montażu, radzi Michał Zbójniewicz, uczestnik programu branżowego SUPERDEKARZ i Certyfikowany Dekarz BMI Braas, właściciel firmy Dach-Bud z Przemkowa (woj. dolnośląskie).

Kosz dachowy – co to jest?

Kosz dachowy (inaczej: rynna koszowa) montowany jest tam, gdzie schodzą się dwie połacie dachu i na ich granicy powstaje wklęsłość. Zadaniem kosza dachowego jest odprowadzanie wody spływającej po połaciach dachu do narożnika wewnętrznego systemu rynnowego. Poza uformowaną blachą, do montażu kosza służy klamra do mocowania koszy i gąbka uszczelniająca. Klamra umożliwia elastyczne zamocowanie kosza do łat, bez potrzeby dziurawienia go, a z kolei gąbka uszczelniająca jest naklejana na kosz pod dachówkami, aby zabezpieczyć dach przed nawiewanym przez wiatr śniegiem. 

REKLAMA

Zasady prawidłowego montażu rynny koszowej

REKLAMA

Podczas budowy dachu warto zapytać dekarza, czy pozostawił wystarczająco szeroką szczelinę pomiędzy dociętymi dachówkami na dwóch połaciach. Dlaczego? Jednym z najczęściej popełnianych błędów wykonawczych jest właśnie zbyt wąska szczelina. Obfite i długotrwałe opady, zalegające w koszu liście, igliwie czy drobne gałęzie mogą doprowadzić do zatoru i spowodować przelanie się wody pod połać dachu. Zasada pierwsza jest taka, że im dłuższy kosz dachowy, tym większa powinna być szczelina (rozcięcie pomiędzy dachówkami). Druga zasada: im dłuższy kosz, tym większa szerokość blachy koszowej. W praktyce dekarskiej przyjmuje się, że szerokość blachy koszowej nie powinna być mniejsza niż 50 cm. 

Długość kosza różni się w zależności od producenta. W przypadku stosowanych przeze mnie koszy marki BMI Braas, korzystam z koszy o długości 2,0 m (= 1,90 m długości pokrycia) i szerokości 50 cm. Kosz jest wykonany z blachy aluminiowej jednostronnie malowanej i pozwala na dogięcie bezpośrednio na dachu, bez konieczności korzystania z jakichkolwiek narzędziPoprzeczna perforacja blachy koszowej nie tylko wzmacnia sam kosz, ale przede wszystkim ukierunkowuje spływ wody do osi rynny koszowej, co daje większą szczelność kosza – mówi Michał Zbójniewicz - To, co jest istotne, to podłoże pod blachę koszową: należy je przygotować z zagęszczonych łat, a optymalnym rozwiązaniem byłoby ułożenie na desce koszowej, dającej pełne podparcie dla rynny koszowej.  Deski koszowe powinny być zamontowane o ok. 1,5 cm niżej od płaszczyzny łat. Od spodniej strony muszą być one wentylowane, więc montuje się je na kontrłatach. Następnie należy uformować kosz do takiego kąta, jaki tworzą sąsiadujące połacie dachu i zagiąć pod kątem ostrym boczne krawędzie. Profesjonalny dekarz powinien znać zasadę, według której górny element kosza zachodzi na element dolny z zakładką co najmniej 15 cm – podsumowuje Superdekarz.

System dachowy to pewna szczelność

REKLAMA

Największą gwarancję szczelności zapewni budującemu dobór materiałów na pokrycie dachu, które stanowią jedną rodzinę, czyli tzw. system dachowy. Profesjonalni dekarze polecają zakup kosza dachowego wraz z klamrą do mocowania i gąbką uszczelniającą od tego samego producenta. Materiały wchodzące w skład systemu są wzajemnie do siebie dopasowane, co jest niezbędnym minimum szczelności. 

Zgodnie ze sztuką dekarską, dekarz powinien zadbać podczas montażu o szczelność każdego elementu dachu. W przypadku montażu kosza, warunkiem szczelności jest wcześniejszy etap, czyli ułożenie warstwy wstępnego krycia, czyli membrany. Kolejny ważny moment to dokładne ułożenie kosza na łatach, szczelność łączenia koszy odpowiednią taśmą oraz precyzyjne zgięcie brzegów rynny koszowej pod kątem 90° i zamocowanie ich za pomocą klamer, unikając tym samym dziurawienia i używania gwoździ czy wkrętów, które mogą spowodować przeciekanie dachu – dodaje Michał Zbójniewicz. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, dobrze położona membrana, odpowiednio przygotowane łaty i prawidłowo zamontowany kosz dachowy należących do tego samego systemu dachowego to gwarancja dobrze wykonanego dachu. Warto powierzyć go wykwalifikowanej firmie dekarskiej, którą można znaleźć przy pomocy wyszukiwarki dekarzy na portalu SUPERDEKARZ.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA