REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Basen w ogrodzie. Ile kosztuje taka inwestycja?

Basen w ogrodzie to inwestycja na lata
Basen w ogrodzie to inwestycja na lata
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Koronawirus spowodował zmiany urlopowe Polaków, którzy zrezygnowali z wyjazdów, a wypoczynek postanowili spędzić w domu. W stworzeniu wakacyjnego klimatu z pewnością pomoże basen ogrodowy.

Najlepszym pomysłem na letni wypoczynek i relaks nad wodą w zaciszu domowym jest basen ogrodowy. Ile kosztuje, jaki rodzaj basenu wybrać i czy wysokie są koszty jego utrzymania? To, ile zapłacimy za basen ogrodowy, zależy od jego rozmiarów, materiałów, z których został wykonany oraz akcesoriów, które zdecydujemy się dokupić.

REKLAMA

Polecamy: Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

Dlaczego warto wybrać basen ogrodowy?

Przede wszystkim z uwagi na fakt, że jest trwały, łatwy do rozkładania i montażu, jak i demontażu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na okres zimowy można więc schować cały basen ogrodowy wraz z osprzętem do pomieszczenia gospodarczego lub na strych, gdzie poczeka na kolejny sezon letni.

Ile kosztuje basen ogrodowy i jego utrzymanie?

Jedną z interesujących opcji, szczególnie w przypadku gdy basenem ma cieszyć się cała rodzina, są baseny stelażowe. Są one większe i bardziej skomplikowane konstrukcyjnie niż baseny rozporowe, ale też wytrzymalsze, przez co powinny nam służyć przez co najmniej kilka sezonów. Taki basen, o średnicy 3-4 metrów i wysokości 76 cm, można znaleźć już w cenie 300-500 złotych. W zestawie znajduje się też zwykle pompa filtrująca. Dla porównania ceny basenów rozporowych mieszczą się w przedziale od 80 do ok. 400 złotych, ich średnice wahają się jednak od 1,5 do 3,5 metra. Jeżeli wielkość naszego ogrodu oraz budżet na to pozwolą to warto pomyśleć o droższych rozwiązaniach. Od 1300 złotych wzwyż jesteśmy w stanie znaleźć okrągły basen od 4 do nawet
5 metrów średnicy i wysokości powyżej 1 metra. W droższych zestawach poza pompą filtrującą znajdziemy też drabinkę, filtry do pompy oraz matę pod basen. Poza zestawem koszt takiej maty to w zależności od rozmiaru 50-200 złotych.

Koszty wody

Do kosztów posiadania basenu należy doliczyć koszty wody. Najtańszym rozwiązaniem jest napełnienie go wodą z przydomowej studni, jednak nie każdy ma taką możliwość. Wykorzystanie miejskiej wody z kranu kosztuje w Polsce średnio ok. 10 złotych za metr sześcienny. Baseny o średnicy 3,5 metra mają pojemność 6,5 metra sześciennego, większe rozwiązania nawet 15 metrów sześciennych. Koszt napełnienia wynosić będzie zatem od 65 do 150 złotych. Z ekologicznego punktu widzenia ważne jest jednak, by zadbać o wodę w basenie, by jak najrzadziej ją wymieniać. Konieczne będzie tutaj regularne korzystanie z pompy filtrującej, wymiana filtrów oraz preparaty na bazie chloru, które uchronią basen przed bakteriami oraz glonami. Zestaw chemii basenowej to koszt od kilkudziesięciu do ok. 150 złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiednie podłoże

Po powrocie ze sklepu pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Montaż basenów zarówno rozporowych, jak i stelażowych jest bardzo prostu, należy jednak podejść do tego starannie, by basen posłużył nam jak najdłużej, a inwestycja miała szansę rozłożyć się na kilka lat. Podłoże powinno być bardzo dokładnie wysprzątane – nawet najmniejsze kamienie, gałęzie lub inne przeszkody mogą wpływać na dyskomfort podczas korzystania z basenu i naruszać jego trwałość. Podłoże powinno być też możliwie jak najrówniejsze, by zbiornik mógł napełniać się równomiernie. W przeciwnym razie stelaż może się wygiąć i uszkodzić basen.

Sezonowe koszty

Sezonowe koszty małych basenów rozporowych nie powinny przekroczyć 600 złotych przez cały sezon. Za średniej wielkości basen stelażowy i jego utrzymanie zapłacimy ok. 800 złotych. Koszty basenu wzrastają wraz z jego rozmiarem, dlatego duże baseny stelażowe i ich utrzymanie mogą nas wynieść nawet do 2000 złotych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: egospodarka.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA