reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Czy inwestycja w ziemię w czasach COVID-19 się opłaca?

Czy inwestycja w ziemię w czasach COVID-19 się opłaca?

W trudnych czasach grunty bronią się najlepiej spośród wszystkich kategorii nieruchomości. Jednak czy to nie jest trend krótkoterminowy?

W trudnych czasach grunty bronią się najlepiej spośród wszystkich kategorii nieruchomości. Jeszcze za wcześnie pisać o kryzysie, ale coraz więcej analityków ekonomicznych prognozuje zatrzymanie wzrostu gospodarczego, a nawet recesję. W takich trudnych momentach grunty stanowią bardzo dobrą inwestycję i zapewniają ochronę ulokowanego w nich pieniądza.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

Średnie ceny gruntów rolnych obowiązujące od 27 lutego 2020 r. Jak wynika z danych udostępnionych przez ARiMR średnia cena ziemi rolnej wyniesie 46 975 zł za hektar

Krótkoterminowo można spodziewać się zamieszania także na rynku działek, które w ostatnich latach były bardzo chętnie kupowane przez klientów pod budowę domu lub jako lokata kapitału. Nawet o jedną czwartą wzrosły w ciągu roku stawki dyktowane za działki budowlane w największych polskich miastach. Dużym zainteresowaniem cieszą się także działki rekreacyjne, które mieszkający w mieście kupują, by mieć swój zielony azyl w pobliżu miasta lub w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji. Tutaj także część klientów będzie zapewne chciała wstrzymać się z decyzją i poczekać na ustabilizowanie sytuacji z pandemią koronawirusa i jej skutków makroekonomicznych. Po kilku tygodniach lub miesiącach spodziewam się jednak, że sytuacja wróci do normy.

Średnie ceny działek pod budowę oscylują w granicach od 80 do 180 zł. za m2.

Sytuacja na rynku gruntów kupowanych pod realizację inwestycji mieszkaniowych w miastach oraz deweloperskich projektów komercyjnych w całej Polsce będzie podążać w ślad za perspektywami gospodarki. Potrzeby mieszkaniowe Polaków są wciąż dalekie od zaspokojenia, co dobrze rokuje gruntom pod budownictwo mieszkaniowe, ale turbulencje w produkcji i handlu międzynarodowym mogą czasowo ostudzić koniunkturę na grunty pod inwestycje komercyjne. Jeśli gospodarka polska, europejska i światowa poradzą sobie sprawnie z kryzysem, inwestorzy zwiększą swoją aktywność na rynku gruntów pod nieruchomości komercyjne.

Interesujesz się rynkiem nieruchomości? Polecamy serwis e-firma

ekspert ds rynku nieruchomości Kuba Karliński

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama