Rośliny naskalne
04 lis 2009
Rośliny, które osiedlają się i rosną na nieorganicznym podłożu, nie dostarczającym pokarmów – na skałach.
Rośliny długiego dnia
04 lis 2009
Rośliny kwitnące tylko wtedy, gdy przez określony czas w ciągu doby mają 12-godzinne oświetlenie, przekraczające tzw. krytyczną długość dnia.
Rośliny krótkiego dnia
04 lis 2009
Rośliny które kwitną, kiedy przez określony czas w ciągu doby mają dostęp do światła krócej niż 9-10 godzin. Nawet krótkotrwały bodziec świetlny w niezbędnym dla rośliny okresie ciemności będzie hamować wytworzenie kwiatów.
Roślina jednoroczna w uprawie
04 lis 2009
Roślina, która co prawda żyje dłużej niż jeden rok, ale w drugim roku życia kwitnie bardzo słabo lub nieładnie wygląda, dlatego uprawiana jest tylko przez jeden rok.
Roślina jednoroczna
04 lis 2009
Roślina żyjąca tylko w ciągu jednego okresu wegetacyjnego, to znaczy kiełkuje, tworzy organy, tworzy organy asymilacyjne, kwitnie, tworzy nasiona i ginie.
Rodzaj
04 lis 2009
Jednostka systematyki botanicznej obejmująca wiele pokrewnych gatunków, wykazujących szereg wspólnych cech. Podobne rodzaje łączone są w rodziny np. ananasowate Bromeliacae.
Pstrolistność
04 lis 2009
Liście w barwne plamy, przeważnie w białe lub w żółte.
Podłoże
04 lis 2009
Środowisko potrzebne do rozwoju korzeni roślin doniczkowych.
Odmiana
04 lis 2009
Roślina różniąca się właściwościami fizjologicznymi i cechami morfologicznymi od gatunku. Odmianę uprawną uzyskuje się w wyniku hodowli poprzez krzyżowanie i selekcję. Nazwę odmiany uprawnej zapisuje się w pojedynczym cudzysłowie np. Neorgelia carolinae "Tricolor".
Oczko
04 lis 2009
Termin ogrodniczy oznaczający pąk liściowy w stanie spoczynku. Z pąka może wyrosnąć nowy pęd.
Nasiona kiełkujące w ciemności
04 lis 2009
Nasiona, które wymagają do wykiełkowania okresu ciemności, czyli przykrycia ziemią lub tekturą.
Mutacja
04 lis 2009
występująca spontanicznie lub stymulowana przez człowieka zmiana genotypu rośliny, która powoduje przeważnie zmianę jej wyglądu.
Mimikra
04 lis 2009
Upodobnienie się rośliny w celach ochronnych kształtem, deseniem i barwą do otoczenia.
Mieszaniec międzyrodzajowy
04 lis 2009
Roślina powstała ze skrzyżowania dwóch rodzajów, np. Laeliocattleya, storczyk powstały ze skrzyżowania rodzajów Cattleya i Laelia.
Mieszaniec międzygatunkowy
04 lis 2009
Roślina powstała w obrębie jednego rodzaju ze skrzyżowania dwóch gatunków.
Liście przykwiatowe
04 lis 2009
Są inaczej ukształtowane niż liście właściwe i pełnią odmienne od nich funkcje. Występują one jako liście wspierające u podstawy kwiatostanów (podsadki), u podstawy kwiatów (przysadki) lub na szypułkach kwiatowych (podkwiatki). Liść przykwiatowy często wygląda jako jaskrawa okrywa kwiatostanowa i wabi owady (np. u czerwonego anturium).
Kłącza
04 lis 2009
Są to zgrubiałe, podziemne pędy, najczęściej rosnące poziomo. Kłącza są organem spichrzowym byliny, który służy jej do przezimowania, na wiosnę dostarcza pąkom substancji niezbędnych do rozwoju.
Hydroponika
04 lis 2009
Uprawa roślin bez ziemi na pożywkach wodnych, umożliwiająca produkcję roślin na dużą skalę przemysłową, głównie w szklarniach.
Gatunek
04 lis 2009
Podstawowa jednostka systematyki botanicznej, do której należą wszystkie rośliny, mające wiele wspólnych cech istotnych. Dla gatunku stosuje się podwójna nomenklaturę: do nazwy rodzajowej dodaje się nazwę gatunkową. Przykład: chloropythum jest nazwą rodzaju, comosum nazwą gatunku.
Epifity
04 lis 2009
Rośliny nadrzewne, które nie są pasożytami, osiedlają się na pniach i gałęziach drzew, aby uzyskać lepsze warunki świetlne. Do zakorzenienia potrzebują niewielkiej ilości mchu, próchna lub podłoża powstałego z obumarłych i spadłych liści. Przykładem epifitów są storczyki lub przedstawiciele licznej rodziny ananasowatych.
Byliny
04 lis 2009
Są to wieloletnie rośliny zielne. Charakteryzują się tym, że co roku obumierają ich pędy nadziemne i przeżywają zimy w postaci tzw. pąków odnawiających. Pąki te znajdują się na organach podziemnych (np. na kłączach), albo u podstawy pędów nadziemnych, gdzie są chronione przez obumarłe liście lub okrywę śnieżną.
Bulwki (Bulbille)
04 lis 2009
Są to rozmnóżki pąkowe, rozwijające się np. na obrzeżach liści dorosłej rośliny lub z pąków znajdujących się np. w kątach liści. Bardzo łatwo odpadają od rośliny i zakorzeniają się w glebie. Występują również w wielu kwiatostanach różnych gatunków czosnku (Alium).
Schefflera arboricola (syn. Heptapleurum arboricolum)
04 lis 2009
Szeflera to efektowna roślina o ciekawym układzie liści. Świetnie nadaje się do pomieszczeń biurowych oraz do domu, a zwłaszcza na korytarze i klatki schodowe.
Schlumbergera
04 lis 2009
Schlumbergera jest nietypowym kaktusem – nie posiada bowiem kolców i ma postać zwisającą. Do tego schlumbergera zachwyca przepięknymi kwiatami, które pod warunkiem prawidłowej pielęgnacji zdobią roślinę przez cały rok.
Hydrangea macrophylla
04 lis 2009
Hydrangea macrophylla jest w Polsce znana pod nazwą hortensja ogrodowa. Hydrangea macrophylla zachwyca pięknymi, pełnymi skupiskami kwiatów w kolorach: bieli, czerwieni, niebieskiego i różu.
Maranta leuconeura
04 lis 2009
Maranta leuconeura to roślina o niezwykle ozdobnych liściach, lubiąca ciepłe miejsca oraz wilgoć.
Dracena marginata
04 lis 2009
Dracena jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych spotykanych w polskich domach. Wspaniale czuje się w miejscach półcienistych.
Epipremnum pinnatum
04 lis 2009
Epipremnum pinnatum to roślina osiągająca dość duże rozmiary, świetnie nadaje się do dekoracji pomieszczeń biurowych. Aby jednak w pełni zaprezentować swoje piękno potrzebuje dość jasnego stanowiska.
Kurkuma – kwiat i przyprawa
04 lis 2009
Ten niezwykły, egzotyczny kwiat ma ponad 70 gatunków. Rośnie dziko w wilgotnych lasach i na trawiastych wzgórzach Indii, Półwyspu Malajskiego i Australii. Z młodych kłączy kurkumy otrzymuje się przyprawę o tej samej nazwie, od wieków znaną w kuchni Azji.
Jak rośliny reagują na kontakty z ludźmi
04 lis 2009
Czy możliwe jest, żeby nasze domowe rośliny odczuwały sympatię dla swoich opiekunów? Dlaczego jak mówią ogrodnicy trzeba mieć „dobrą rękę do kwiatów”, żeby rośliny lepiej rosły i pięknie kwitły? W jaki sposób rośliny czują, że ktoś ma do nich „dobrą rękę”?
Jak rośliny porozumiewają się między sobą?
04 lis 2009
Czy możliwe jest, żeby rośliny kontaktowały się między sobą? Dlaczego niektóre rośliny „nie lubią się” z innymi i nie tolerują ich sąsiedztwa, chociaż stoją w osobnych doniczkach i nie są posadzone razem? Dlaczego z innymi doskonale się „rozumieją” i rosną bujnie obok siebie w idealnej harmonii? W jaki sposób przekazują sobie nawzajem informacje i czy to w ogóle możliwe?
Sadzenie w wiklinowym koszu
03 lis 2009
Tam, gdzie jest ograniczona powierzchnia podłogi, koloru i świeżości mogą dodać wiszące kosze. Najpierw musimy się zastanowić, w którym miejscu ma wisieć kosz, a później wybrać rośliny, które będą naszym zdaniem dawały najlepszy efekt. Jednocześnie pamiętamy o doborze roślin mających podobne wymagania.
Wymiana warstwy podłoża w tej samej doniczce
03 lis 2009
Niektóre rośliny źle znoszą wymianę doniczek, dlatego w ich przypadku zalecana jest tylko częściowa wymiana podłoża. Jak prawidłowo dokonać takiego przesadzenia?
Jak zrobić mieszankę sadzeniową?
29 paź 2009
Zapoznaj się z przepisami różnych mieszanek sadzeniowych. Każdą z nich możesz przygotować samodzielnie w zaciszu swojej domowej hodowli.
Jakie podłoże będzie właściwe?
29 paź 2009
W ogrodnictwie produkcyjnym stosuje się z powodzeniem podłoża zawierające głównie torf. Są one zadowalające dla roślin pod względem zdolności magazynowania wody i składników pokarmowych, trwałości struktury i objętości porów.
Jak przestawić rośliny z uprawy w ziemi na hydroponiczną?
29 paź 2009
Jakie rośliny nadają się do uprawy hydroponicznej? Jak przygotować roślinę do zmiany podłoża?
Właściwe przesadzanie
28 paź 2009
Jakiego podłoża użyć? Jaką doniczkę wybrać? Jak obficie podlać przesadzoną roślinę? Radzimy jak krok po kroku przesadzać rośliny domowe.
Kiedy przesadzać?
27 paź 2009
Większość roślin wymaga przesadzenia co 2-3 lata. Wolno rosnące co 3 lata. Najlepszą na to porą jest wiosna, ponieważ wraz z ciepłem i lepszym oświetleniem rozpoczyna się faza wzrostu.
Warunki dźwiękowe i oświetlenie w biurze
27 paź 2009
Jednym z najważniejszych czynników kształtujących klimat pomieszczeń przeznaczonych do pracy, obok funkcjonalnego rozplanowania, są warunki dźwiękowe oraz oświetlenie. Warto stosować podstawowe zasady kształtowania warunków dźwiękowych i oświetleniowych w biurze.
Jaką doniczkę wybrać?
27 paź 2009
Zanim kupisz doniczkę zdecyduj, jaką roślinę w niej posadzisz. Zadaj sobie pytanie jakim systemem korzeniowym się ona charakteryzuje, czy lubi wilgoć, w jakim miejscu w domu będzie stała? To pozwoli Ci dokonać trafnego wyboru.
Jak urządzić przestrzeń biurową?
27 paź 2009
Właściwa aranżacja przestrzeni biurowych ma coraz większe znaczenie. Ocenia się, że w krajach wysoko rozwiniętych, w przestrzeniach biurowych pracuje ok. 70% populacji czynnej zawodowo. W biurach spędzamy coraz więcej czasu, dlatego warto je właściwie urządzić. Ciągły rozwój techniki i technologii materiałów, stwarza konieczność modernizacji budynków, w celu dostosowania ich do nowoczesnych wymagań, reorganizacji i przekształcenia poszczególnych stanowisk pracy.
Reklama na budynku nadal legalna
16 paź 2009
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt, który miał wprowadzić ograniczenia co do umieszczenia reklam na budynkach mieszkalnych. Obecnie sytuacja mieszkańców, którzy mają zasłonięte okna przez ogromnej wielkości billboardy jest nie do pozazdroszczenia. Mieszkańcy skarżą się, że w dzień muszą świecić światło, zaś w nocy nie mogą spać z powodu iluminacji, która towarzyszy umieszczonym na blokach reklamom.
Co musisz wiedzieć o księdze wieczystej - PORADNIK
09 paź 2009
Czym jest księga wieczysta? W jakim celu jest zakładana? Jak taka księga wygląda w rzeczywistości? Poradnik w sposób praktyczny przedstawia wszystko to, co o księgach wieczystych powinniśmy wiedzieć. Po zapoznaniu z jego treścią nie będą mieć Państwo problemów z wypełnieniem wniosku o założenie księgi wieczystej czy uzyskaniem odpisu.
Multiroom
08 paź 2009
Multiroom to system dystrybucji dźwięku, którego charakterystyczną cechą jest zastosowanie jednego punktu centralnego, w którym umieszczone są wszystkie źródła dźwięku: CD, DVD, tunery. W poszczególnych pomieszczeniach stosowane są tylko małe sterowniki, które potrafią obsłużyć każde z wymienionych źródeł. System multiroom umożliwia m.in. zarządzanie muzyką z dowolnego punktu domu oraz gromadzenie muzyki na specjalnych serwerach, które mieszczą nawet kilkadziesiąt godzin muzyki.
Drewno/parkiet europejski
08 paź 2009
Parkiet europejski wykonany jest z drewna np. dębu, orzecha, jesionu. Do stworzenia parkietu europejskiego stosuje się zazwyczaj gatunki drewna o kolorystyce przeważnie jasnej, przystosowane do rodzimych warunków atmosferycznych.
Drewno/parkiet egzotyczny
08 paź 2009
Parkiet egzotyczny to np. merbau, teak, badu, doussie, palisander. Parkiet egzotyczny to drewno o dużej twardości, występujące w bogatej kolorystyce od czerni poprzez ciemne brązy, czerwienie aż do jasnych miodowych. Drewno to dobrze sprawdza się na zewnątrz, w miejscach narażonych na działanie wilgoci.
Stiuk
08 paź 2009
Stiuk: ciasto sztukatorskie będące mieszaniną gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego. Stiuk formuje się łatwo. Szybko twardnieje. Stosowane jest do wykonywania tynków oraz w ornamentyce. Może być barwiony na różne kolory.
Inteligentny dom
08 paź 2009
Inteligentny dom wyposażony jest w systemy zarządzania - obejmujące m.in. oświetlenie (sceny świetlne), regulację wentylacji i ogrzewania, system z centralką pogodową (automatyczne zamykanie okien podczas wiatru i deszczu) oraz zarządzanie domem na odległość (uruchamianie ogrzewania przez telefon komórkowy czy Internet).
Rekuperacja
08 paź 2009
Rekuperacja to nowoczesny system stosowany we wnętrzach budynków, który odzyskuje ciepło z powietrza wyrzucanego z domu. W ramach rekuperacji powietrze jest usuwane z wnętrza budynku i dostarczane jest świeże z zewnątrz. Przed wpuszczeniem do wnętrza powietrze jest ogrzewane, co tym samym wpływa na zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniu.
Mozaika
08 paź 2009
Mozaika to dekoracja wykonana z drobnych kawałków kolorowych kamieni, marmuru, szkła, ceramiki i innych materiałów. Mozaiką zdobi się ściany, podłogi, sufity, apsydy i meble. Technika ta jest wykorzystywana od stuleci, stosowana była już w starożytności. Pierwsze mozaiki w starożytnej Grecji układano ze skorup otoczaków, dominowała wtedy kolorystyka biało-czarna z niewielkimi fragmentami w kolorze żółtym, czerwonym i brązowym.