Cyklamen perski (Cyklamen persicum)
10 lis 2009
Cyklameny to jedne z najbardziej popularnych roślin doniczkowych i jedne z najchętniej dawanych w prezencie kwiatów doniczkowych. Na urok całej rośliny wpływ mają zarówno przepiękne kwiaty, jak również liście o rozmaitych wzorach. Ogromna ilość znanych odmian posiada kwiaty w kolorach od białego przez różowy i czerwony do ciemnołososiowego.
Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)
10 lis 2009
W Ameryce Środkowej występuje ok. 50 gatunków. M. deliciosa rośnie jako pnącze, wspinające się po drzewach w tropikalnych lasach. Tworzy mocne korzenie powietrzne, często wielometrowe, którymi transportuje składniki odżywcze z podłoża na dnie lasu na górę do swojego stanowiska, na drzewie po którym się wspina. Jej pięknie powcinane palczaste liście są przystosowane do silnych wiatrów.
Storczyk jęzatka (Odontoglossum)
10 lis 2009
Storczyk jęzatka ma około 200 gatunków o zbliżonym do siebie wyglądzie, trudnych do odróżnienia od rodzajów: Oncidium i Miltonia. Rosną one w górskich rejonach Ameryki Środkowej. Mogą zakwitnąć o każdej porze roku, ponieważ przez 8 miesięcy przechodzą czas spoczynku.
Storczyk falenopsis (Phalenopsis)
10 lis 2009
W Azji Wschodniej i Indonezji występuje ok. 40 gatunków. Phalenopsisy rosną przeważnie na słabo ulistnionych drzewach, ale istnieją też gatunki naskalne bez bulw tylko z bardzo krótkimi łodygami i z mięsistymi liśćmi. Podobne do motyli kwiaty pojawiają się dwukrotnie w ciągu roku.
Fiołek Afrykański (Sainpaulia)
10 lis 2009
W Afryce wschodniej występuje około 20 gatunków tej rośliny. Najbardziej popularny S. ionantha posiada ponad 100 odmian o kwiatach pojedynczych lub pełnych, o brzegach płatków gładkich lub wcinanych, jedno- lub wielobarwnych, w kolorach białych, różowych i fioletowych.
Zielistka Stemberga (Chlorophytum Comosum)
06 lis 2009
Zielistka Stemberga to niezwykle odporna roślina, łatwa w uprawie i rozmnażaniu. Najbardziej popularna jest odmiana Variegata o liściach biało-zielonych. Dostępne są już jej odmiany o liściach karbowanych, zwisających i ściślej przylegających wokół doniczki. Roślina wygląda trochę jakby miała fryzurę po trwałej ondulacji.
Begonia Bowera (Begonia Boweri)
06 lis 2009
Begonia Bowera ma ładne, plamiste liście w kolorze ciemnobrązowym z jasnozielonymi plamkami. Uprawa begonii w warunkach domowych nie jest skomplikowana.
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
06 lis 2009
Skrzydłokwiat pochodzi z górskich rejonów Kolumbii. Znanych jest około 36 jego gatunków.
Eschynantus (Aeshynanthus)
06 lis 2009
Znanych jest ok. 8 gatunków występujących na Jawie i Borneo. Jest to ładna roślina o długich, zwisających pędach, dochodzących do 60 cm. o efektownych rurkowatych kwiatach na ich końcach. Liście są mięsiste i zaostrzone. Odmiany A. radicans i A. lobbianus są do siebie bardzo podobne. A. marmoratus posiada piękne marmurkowe zielono-białe liście, natomiast w ogóle nie kwitnie.
Dracena wonna (Dracena Fragrans)
05 lis 2009
Dracena jest spokrewniona z agawą, ma krzaczasty pokrój lub tworzy pień. Zależy to od odmiany. Największą popularność jako rośliny ozdobne zyskały gatunki: D. fragrans, D. deremensis, D. marginata, D. reflexa oraz D. sanderiana z wieloma odmianami, również barwnymi.
Ficus Lyrata (Figowiec)
05 lis 2009
Rodzaj ten obejmuje poza figą pospolitą także wiele gatunków uprawianych jako rośliny pokojowe. Poszczególne gatunki różnią się znacznie pokrojem, kształtem i barwą liści. Tak duże różnice w wyglądzie dają możliwość zastosowania ficusów jako małych roślin na parapet okienny jak też jako okazałe ozdoby salonu.
Fatsja Japońska (Fatsja Japonica)
05 lis 2009
Szybko rosnąca, niewymagająca roślina. Odmiana Variegata ma liście w białe lub żółte plamy.
Wypłonienie pędów
04 lis 2009
Blade i wyciągnięte pędy z małą ilością liści osadzonych na długich ogonkach. Przyczyną jest niedobór światła.
Torfowiec
04 lis 2009
Mech występujący na terenach bagnistych, narastający warstwami. Z głębszych jego warstw tworzy się torf, który stosuje się jako podłoże do roślin lub jego składnik.
Sukulenty
04 lis 2009
To rośliny gruboszowate. Są to rośliny o grubych, mięsistych liściach lub łodygach, w których magazynują wodę w czasie krótkich okresów deszczowych, pozwalających im przeżyć następnie długą suszę. Do sukulentów należą np. agawy, kaktusy i popularne „Drzewko szczęścia” czyli Grubosz drzewiasty.
Rozmnażanie wegetatywne
04 lis 2009
Rozmnażanie bezpłciowe za pomocą różnych części rośliny (korzeni, pędów, liści), z których powstają nowe, identyczne z rośliną macierzystą osobniki. Rozmnażanie wegetatywne można przeprowadzić przez szczepienie, sadzonkowanie, sporządzanie odkładów zwykłych i powietrznych. Często do rozmnażania wegetatywnego wykorzystuje się kłącza, bulwy, cebule i rozłogi. Niektóre rośliny wykształcają tzw. rozmnóżki pędowe na liściach.
Rozmnażanie generatywne
04 lis 2009
Rozmnażanie płciowe za pomocą nasion, powstających w wyniku procesu zapłodnienia. Nowe rośliny dziedziczą cechy po obojgu rodzicach, dlatego nie zawsze są podobne do rośliny macierzystej, która wydała nasiona.
Rośliny naziemne
04 lis 2009
Rośliny różniące się od epifitów i roślin naskalnych, zakorzeniające się w glebie lub w ziemi skąd czerpią składniki pokarmowe.
Rośliny naskalne
04 lis 2009
Rośliny, które osiedlają się i rosną na nieorganicznym podłożu, nie dostarczającym pokarmów – na skałach.
Rośliny krótkiego dnia
04 lis 2009
Rośliny które kwitną, kiedy przez określony czas w ciągu doby mają dostęp do światła krócej niż 9-10 godzin. Nawet krótkotrwały bodziec świetlny w niezbędnym dla rośliny okresie ciemności będzie hamować wytworzenie kwiatów.
Rośliny długiego dnia
04 lis 2009
Rośliny kwitnące tylko wtedy, gdy przez określony czas w ciągu doby mają 12-godzinne oświetlenie, przekraczające tzw. krytyczną długość dnia.
Roślina jednoroczna w uprawie
04 lis 2009
Roślina, która co prawda żyje dłużej niż jeden rok, ale w drugim roku życia kwitnie bardzo słabo lub nieładnie wygląda, dlatego uprawiana jest tylko przez jeden rok.
Roślina jednoroczna
04 lis 2009
Roślina żyjąca tylko w ciągu jednego okresu wegetacyjnego, to znaczy kiełkuje, tworzy organy, tworzy organy asymilacyjne, kwitnie, tworzy nasiona i ginie.
Rodzaj
04 lis 2009
Jednostka systematyki botanicznej obejmująca wiele pokrewnych gatunków, wykazujących szereg wspólnych cech. Podobne rodzaje łączone są w rodziny np. ananasowate Bromeliacae.
Pstrolistność
04 lis 2009
Liście w barwne plamy, przeważnie w białe lub w żółte.
Podłoże
04 lis 2009
Środowisko potrzebne do rozwoju korzeni roślin doniczkowych.
Odmiana
04 lis 2009
Roślina różniąca się właściwościami fizjologicznymi i cechami morfologicznymi od gatunku. Odmianę uprawną uzyskuje się w wyniku hodowli poprzez krzyżowanie i selekcję. Nazwę odmiany uprawnej zapisuje się w pojedynczym cudzysłowie np. Neorgelia carolinae "Tricolor".
Oczko
04 lis 2009
Termin ogrodniczy oznaczający pąk liściowy w stanie spoczynku. Z pąka może wyrosnąć nowy pęd.
Nasiona kiełkujące w ciemności
04 lis 2009
Nasiona, które wymagają do wykiełkowania okresu ciemności, czyli przykrycia ziemią lub tekturą.
Mutacja
04 lis 2009
występująca spontanicznie lub stymulowana przez człowieka zmiana genotypu rośliny, która powoduje przeważnie zmianę jej wyglądu.
Mimikra
04 lis 2009
Upodobnienie się rośliny w celach ochronnych kształtem, deseniem i barwą do otoczenia.
Mieszaniec międzyrodzajowy
04 lis 2009
Roślina powstała ze skrzyżowania dwóch rodzajów, np. Laeliocattleya, storczyk powstały ze skrzyżowania rodzajów Cattleya i Laelia.
Mieszaniec międzygatunkowy
04 lis 2009
Roślina powstała w obrębie jednego rodzaju ze skrzyżowania dwóch gatunków.
Liście przykwiatowe
04 lis 2009
Są inaczej ukształtowane niż liście właściwe i pełnią odmienne od nich funkcje. Występują one jako liście wspierające u podstawy kwiatostanów (podsadki), u podstawy kwiatów (przysadki) lub na szypułkach kwiatowych (podkwiatki). Liść przykwiatowy często wygląda jako jaskrawa okrywa kwiatostanowa i wabi owady (np. u czerwonego anturium).
Kłącza
04 lis 2009
Są to zgrubiałe, podziemne pędy, najczęściej rosnące poziomo. Kłącza są organem spichrzowym byliny, który służy jej do przezimowania, na wiosnę dostarcza pąkom substancji niezbędnych do rozwoju.
Hydroponika
04 lis 2009
Uprawa roślin bez ziemi na pożywkach wodnych, umożliwiająca produkcję roślin na dużą skalę przemysłową, głównie w szklarniach.
Gatunek
04 lis 2009
Podstawowa jednostka systematyki botanicznej, do której należą wszystkie rośliny, mające wiele wspólnych cech istotnych. Dla gatunku stosuje się podwójna nomenklaturę: do nazwy rodzajowej dodaje się nazwę gatunkową. Przykład: chloropythum jest nazwą rodzaju, comosum nazwą gatunku.
Epifity
04 lis 2009
Rośliny nadrzewne, które nie są pasożytami, osiedlają się na pniach i gałęziach drzew, aby uzyskać lepsze warunki świetlne. Do zakorzenienia potrzebują niewielkiej ilości mchu, próchna lub podłoża powstałego z obumarłych i spadłych liści. Przykładem epifitów są storczyki lub przedstawiciele licznej rodziny ananasowatych.
Byliny
04 lis 2009
Są to wieloletnie rośliny zielne. Charakteryzują się tym, że co roku obumierają ich pędy nadziemne i przeżywają zimy w postaci tzw. pąków odnawiających. Pąki te znajdują się na organach podziemnych (np. na kłączach), albo u podstawy pędów nadziemnych, gdzie są chronione przez obumarłe liście lub okrywę śnieżną.
Bulwki (Bulbille)
04 lis 2009
Są to rozmnóżki pąkowe, rozwijające się np. na obrzeżach liści dorosłej rośliny lub z pąków znajdujących się np. w kątach liści. Bardzo łatwo odpadają od rośliny i zakorzeniają się w glebie. Występują również w wielu kwiatostanach różnych gatunków czosnku (Alium).
Schefflera arboricola (syn. Heptapleurum arboricolum)
04 lis 2009
Szeflera to efektowna roślina o ciekawym układzie liści. Świetnie nadaje się do pomieszczeń biurowych oraz do domu, a zwłaszcza na korytarze i klatki schodowe.
Schlumbergera
04 lis 2009
Schlumbergera jest nietypowym kaktusem – nie posiada bowiem kolców i ma postać zwisającą. Do tego schlumbergera zachwyca przepięknymi kwiatami, które pod warunkiem prawidłowej pielęgnacji zdobią roślinę przez cały rok.
Hydrangea macrophylla
04 lis 2009
Hydrangea macrophylla jest w Polsce znana pod nazwą hortensja ogrodowa. Hydrangea macrophylla zachwyca pięknymi, pełnymi skupiskami kwiatów w kolorach: bieli, czerwieni, niebieskiego i różu.
Maranta leuconeura
04 lis 2009
Maranta leuconeura to roślina o niezwykle ozdobnych liściach, lubiąca ciepłe miejsca oraz wilgoć.
Dracena marginata
04 lis 2009
Dracena jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych spotykanych w polskich domach. Wspaniale czuje się w miejscach półcienistych.
Epipremnum pinnatum
04 lis 2009
Epipremnum pinnatum to roślina osiągająca dość duże rozmiary, świetnie nadaje się do dekoracji pomieszczeń biurowych. Aby jednak w pełni zaprezentować swoje piękno potrzebuje dość jasnego stanowiska.
Kurkuma – kwiat i przyprawa
04 lis 2009
Ten niezwykły, egzotyczny kwiat ma ponad 70 gatunków. Rośnie dziko w wilgotnych lasach i na trawiastych wzgórzach Indii, Półwyspu Malajskiego i Australii. Z młodych kłączy kurkumy otrzymuje się przyprawę o tej samej nazwie, od wieków znaną w kuchni Azji.
Jak rośliny reagują na kontakty z ludźmi
04 lis 2009
Czy możliwe jest, żeby nasze domowe rośliny odczuwały sympatię dla swoich opiekunów? Dlaczego jak mówią ogrodnicy trzeba mieć „dobrą rękę do kwiatów”, żeby rośliny lepiej rosły i pięknie kwitły? W jaki sposób rośliny czują, że ktoś ma do nich „dobrą rękę”?
Jak rośliny porozumiewają się między sobą?
04 lis 2009
Czy możliwe jest, żeby rośliny kontaktowały się między sobą? Dlaczego niektóre rośliny „nie lubią się” z innymi i nie tolerują ich sąsiedztwa, chociaż stoją w osobnych doniczkach i nie są posadzone razem? Dlaczego z innymi doskonale się „rozumieją” i rosną bujnie obok siebie w idealnej harmonii? W jaki sposób przekazują sobie nawzajem informacje i czy to w ogóle możliwe?
Sadzenie w wiklinowym koszu
03 lis 2009
Tam, gdzie jest ograniczona powierzchnia podłogi, koloru i świeżości mogą dodać wiszące kosze. Najpierw musimy się zastanowić, w którym miejscu ma wisieć kosz, a później wybrać rośliny, które będą naszym zdaniem dawały najlepszy efekt. Jednocześnie pamiętamy o doborze roślin mających podobne wymagania.